Balneoterapia

balneoterapia

Balneoterapia bazuje na właściwościach leczniczych wód mineralnych.

Balneoterapia blisko spokrewniona jest z hydroterapią, gdyż wykorzystuje lecznicze działanie wody, z tą różnicą, że w balneoterapii wykorzystuje się wody mineralne i najczęściej zabiegi tego typu stosuje się w sanatoriach w czasie leczenia uzdrowiskowego. Wody mineralne używane są nie tylko do kąpieli, okładów, lecz także do picia i inhalacji. Balneoterapia jest wykorzystywana w leczeniu bólów różnego pochodzenia. Z jej pomocą łagodzi się bóle zarówno bezpośrednio po urazach i operacjach, lecz także bóle związane z chorobami zwyrodnieniowymi.

Ma także dobroczynne działanie na metabolizm, a kąpiele i zabiegi z użyciem wody zmniejszają napięcie mięśniowe. Balneoterapia jest stosowana także w chorobach układu oddechowego, przy problemach laryngologicznych, a także w łagodzeniu skutków palenia papierosów. Działanie wód mineralnych ma zastosowanie również przy chorobach neurologicznych, takich jak nerwobóle, przeczulice czy porażenia nerwów obwodowych. Leczenie uzdrowiskowe zalecane jest także alergikom, zwłaszcza w wieku dziecięcym i osobom, które zmagają się z otyłością.

Balneoterapia ma wiele zalet. Przede wszystkim jest stosunkowo łatwo dostępna w miastach uzdrowiskowych, a ceny zabiegów nie są zbyt wysokie. Może być także zaordynowana przez lekarza na czas leczenia sanatoryjnego. Polecane jest także picie wód mineralnych, choć niektórych mogą one odpychać swoim smakiem i niebyt przyjemnym aromatem. W niektórych miastach, na przykład Rabce-Zdroju, Inowrocławiu czy Grudziądzu można skorzystać z tężni i pooddychać mikroklimatem, wytworzonym dzięki parowaniu wód mineralnych.

Neurolog Wawer – Centrum Medyczne Forus