Kąpiele elektryczno-wodne

kąpiele elektyczno-wodne

Kąpiele elektryczno-wodne są metodą rehabilitacji przy różnych schorzeniach.

Kąpiel elektryczno-wodna jest to fizykoterapeutyczny zabieg, w którym wykorzystuje się działanie prądu stałego oraz wody. Podczas takiego zabiegu, na organizm działa kilka bodźców. Są to bodźce: elektryczne (prąd stały), termiczne (temperatura), mechaniczne (ciśnienie wody) oraz chemiczne (dodatek ziół czy soli mineralnych). Skutek kąpieli elektryczno-wodnej zależy od temperatury wody, stopnia zanurzenia, natężenia prądu oraz czasu trwania kąpieli.

Kąpiel elektryczno-wodna może być komorowa lub całkowita. W specjalnej wannie umieszczone są elektrody węglowe, dzięki którym można użyć prąd o przepływie poprzecznym lub podłużnym. Czym się różni kąpiel elektryczno-wodna całkowita od komorowej?  Do kąpieli całkowitej używa się specjalnej wanny wypełnionej wodą o temp. 34-38 st. C., w której znajdują się elektrody węglowe. W zależności od ustawienia katody i anody, zabieg będzie miał właściwości pobudzające lub rozluźniające.  Natomiast do kąpieli elektryczno-wodnej komorowej używa się dwóch lub czterech małych wanienek (komór), w których zanurza się jedynie kończyny.

Jakie są wskazania do zabiegu?  Zabieg ten posiada wiele właściwości leczniczych. Ma działanie przeciwbólowe, poprawia ukrwienie i trofikę tkanek (osteoporoza), działa rozluźniająco (przemęczenie mięśni,) lub pobudzająco. Jest polecany również przy chorobie zwyrodnienia stawów. Istnieją również przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Należą do nich: ropne stany zapalne skóry, stany gorączkowe, nowotwory łagodne i złośliwe, niskie ciśnienie tętnicze krwi, znaczne nadciśnienie, niewydolność krążenia.