Kinesiology Taping

Jedną z bardzo popularnych metod wykorzystywanych przez  fizjoterapeutów jest kinesiology taping. Działa on na układ ruchowy człowieka, polega on na zaaplikowaniu specjalnych plastrów na ciało człowieka, które w korzystny sposób wpływają na cały system mięśniowo – stawowy. Metoda ta jest bardzo skuteczna, gdyż  profesjonalnie założony plaster podnosi jakość ludzkiego funkcjonowania. Osoby z specjalistycznie założonym plastrem odnotowują zniesienie dolegliwości bólowych, dzięki czemu mogą normalnie funkcjonować, a ich mięśnie są stabilniejsze.

Kolorowe taśmy na ciałach sportowców

Z tej metody rehabilitacji bardzo często korzystają sportowcy, więc na arenach różnorodnych rozgrywek możemy obserwować ich obklejonych specjalnymi taśmami. Odpowiednie dopasowanie rodzaju taśmy jest bardzo ważne, dlatego ich aplikacją powinien każdorazowo zajmować się specjalista – fizjoterapeuta.

Kiedy warto skorzystać z kineziotapingu

Jeżeli często jesteś narażony na przeciążenia lub bolą cię stawy  i mięśnie to zabieg ten jest dla Ciebie. Kinesiology Taping jest bezpieczny, przez co osoby z bólowymi dolegliwościami kręgosłupa, stanami zapalnymi, a także po urazach mogą z niego skorzystać. Dobrze wykonany zabieg gwarantuje ograniczenie wystąpienia wcześniej wymienionych obolałości oraz wspomoże pracę Twoich mięśni.

 

 

Plastrowanie dynamiczne, czyli kinesiotaping

KinesiotapingJedną z metod terapeutycznych, która stosowana jest w rehabilitacji, jest kinesiotaping, nazywany także plastrowaniem dynamicznym.

Co warto wiedzieć o kinesiotapingu?

Metoda ta została wymyślona oraz rozpowszechniona przez doktora Kenzo Kase. Na gruncie polskim prekursorem tej metody był Zbigniew Śliwiński, który był też jednym z pierwszych instruktorów w Polsce. Plastry wymyślone przez Kenzo Kase nie ograniczają ruchów, rozciągają się tylko na długość. Ich grubość oraz ciężar są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Ponadto plastry te nie zawierają lateksu ani leków, a ponadto przepuszczają powietrze i są odporne na działanie wody. Kinesiotaping jako metoda rehabilitacji często wykorzystywana jest przez sportowców.

 

Jak działa kinesiotaping?

Kinesiotaping ma głównie działanie przeciwbólowe. Plastry, przyklejone przez rehabilitanta mają obniżyć wzmożone napięcie mięśniowe, zmniejszyć zmęczenie mięśni i bólu oraz umożliwić większy zakres ruchu. Plastrowanie dynamiczne korzystnie wpływa na

układ mięśniowy, lecz także na układ limfatyczny oraz stawy. Kinesiotaping pozwala na odciążenie stawów, zmniejszenie dysbalansu mięśniowego oraz redukcję bólu. Korzyści dla układu limfatycznego to przede wszystkim poprawa krążenia krwi i limfy w organizmie. Warto podkreślić, że kinesiotaping jest metodą bezpieczną i może być stosowany u małych dzieci.

 

 

 

Postępowanie rehabilitacyjne przy kręczu szyi

kręcz szyi

Postępowanie rehabilitacyjne przy kręczu szyi należy zacząć jak najszybciej.

Kręcz szyi to dolegliwość, która dotyka przede wszystkim dzieci, lecz może także wystąpić u osób dorosłych. Dysfunkcja ta pogłębia się wraz z rozwojem dziecka, dlatego po zauważeniu tego schorzenia należy jak najszybciej zdiagnozować je i rozpocząć rehabilitację. Kręcz szyi to nienaturalne przechylenie szyi w taki sposób, że wydaje się, iż osoba dotknięta kręczem szyi patrzy w bok i w górę. Z tego powodu z jednej strony szyi mięśnie są cały czas nienaturalnie napięte, z drugiej zaś przykurczone.

Brak rehabilitacji może pogłębić dysfunkcję i spowodować deformacje, takie jak asymetrię twarzy, skrzywienia kręgosłupa czy zniekształcenia uszu. Przy wrodzonym kręczu szyi zwłaszcza pochodzenia kostnego ważne jest, by leczenie rozpocząć już na etapie niemowlęctwa, gdyż wczesne rozpoczęcie leczenia rokuje pełnym wyleczeniem. Z kolei w przypadku kręczu szyi nabytego na skutek stanu zapalnego, dyskopatii czy chorób reumatycznych należy podjąć rehabilitację w momencie zdiagnozowania problemu. Najczęściej polega ona na masażu i terapii manualnej.

W schorzeniu tym stosuje się również światłolecznictwo, laseroterapię, a także kinesiotaping, o którym pisaliśmy w zeszłym miesiącu. Jeśli rehabilitacja jest podjęta zbyt późno, może się okazać, że będzie ona mało skuteczna, a kręcz szyi przejdzie w fazę przewlekłą, która jest wynikiem nieprawidłowej postawy ciała, a także porażeń czy wad neurologicznych. Jeśli rehabilitacja nie daje efektów i poprawy stanu zdrowia pacjenta, stosuje się leczenie operacyjne.

Rehabilitacja Warszawa – Centrum Medyczne Forus

Kinesiotaping

kinesiotaping

Kinesiotaping pomaga w minimalizowaniu dolegliwości bólowych.

Kinesiotaping to stosunkowo młoda metoda terapeutyczna, zwana również plastrowaniem dynamicznym. Polega ona na oklejaniu wybranych fragmentów ciała specjalnymi plastrami, które mają specyficzną strukturę. Metoda ta została opracowana i upowszechniona przez dr Kenzo Kase. W Polsce jako prekursora tej metody wskazuje się Zbigniewa Śliwińskiego, który jako jeden z pierwszych stosował kinesiotaping oraz był jego instruktorem. Doktor Kenzo Kase wymyślił specjalne plastry, które nie ograniczają ruchów, rozciągają się tylko na długość, a ich ciężar i grubość są zbliżone do ludzkiej skóry. Dodatkowo plastry do kinesiotapingu nie zawierają lateksu ani żadnych leków przepuszczają powietrze, a są odporne na działanie wody.

Plastry, przyklejane przez specjalistów w dziedzinie kinesiotapingu mają na celu zmniejszenie odczucia bólu. Biorąc pod uwagę działanie kinesiotapingu warto zwrócić uwagę na jego pozytywny wpływ na układ mięśniowy, układ limfatyczny oraz stawy. Korzyści ze strony układu mięśniowego, wypływające ze stosowania kinesiotapingu to między innymi obniżenie wzmożonego napięcia mięśniowego, zmniejszenia zmęczenia mięśni i bólu, większy zakres ruchu.

Kinesiotaping działa pozytywnie również na stawy, zmniejszając nieprawidłowe ustawienie, będące efektem dysbalansu mięśniowego i redukując odczucia bólowe. Ponadto plastrowanie dynamiczne może być stosowane przy normalizowaniu napięcia mięśniowego i powięziowego. Wpływ na układ limfatyczny to przede wszystkim lepsze krążenie krwi i limfy, a także zmniejszenie zastojów oraz stanów zapalnych. Kinesiotaping może być stosowany nawet u noworodków i małych dzieci.

Fizjoterapia Warszawa – Centrum Medyczne Forus