Klimatoterapia w grocie solnej

grota solna

Klimatoterapia w grocie solnej poprawi zdrowie.

Klimatoterapia to rodzaj terapii stosowanej w leczeniu uzdrowiskowym wykorzystującym działanie danego klimatu. Grota solna jest  miejscem, w którym został stworzony mikroklimat podobny do  morskiego. Klimat wewnątrz groty solnej wspomaga leczenie wielu schorzeń między innymi: niedoczynność tarczycy, nerwicę, zapalenie zatok, astmę, problemy z nieżytem górnych dróg oddechowych. W grocie solnej panuje temperatura 23 – 24 stopni Celsjusza, o wilgotności nie przekraczającej 45procent.

W grocie solnej sól pokrywająca jej powierzchnię paruje i  jonizuje ujemnie powietrze oraz nasyca je cennymi dla zdrowia biopierwiastkami. Mikroklimat wytwarzany w grocie solnej zawiera takie pierwiastki jak: jod, który jest odpowiedzialny za funkcjonowanie tarczycy; brom, który wpływa uspokajająco na układ nerwowy; miedź, ma właściwości przeciwgrzybiczne oraz wpływa na syntezę hemoglobiny; wapń, ma właściwości wzmacniające odporność organizmu, reguluje funkcje układu krwionośnego; magnez, pozytywne działanie na  układ sercowo-naczyniowy; potas, sód i chlorki, które korzystnie wpływają na pracę serca oraz ukrwienie skóry.

Oddziaływanie więc mikroklimatu z groty solnej może być pomocne w leczeniu niektórych schorzeń (szczególnie związanych z układem oddechowym, sercowo-naczyniowych), a także korzystnie wpływać na wzmocnienie organizmu. Dodatkowym atutem jest możliwość korzystania z tak dobroczynnego klimatu nawet w środku miasta. Klimatoterapia w grocie solnej, by była skuteczna, musi trwać przez jakiś czas. Godzinne sesje dwa razy w tygodniu na pewno przyczynią się do poprawy naszego zdrowia.

Leczenie uzdrowiskowe

leczenie uzdrowiskowe

Leczenie uzdrowiskowe jest wskazane przy niektórych schorzeniach.

Leczenie uzdrowiskowe ciągle cieszy się powodzeniem, choć sporo osób nie wie,  że może ubiegać się o tego typu leczenie przy różnych schorzeniach. Wyjazd na leczenie uzdrowiskowe przysługuje pacjentom raz na 18 miesięcy. Na leczenie tego typu skierowanie wystawia lekarz. Następnie jest ono rozpatrywane przez lekarza , specjalistę w balneologii lub medycynie fizykalnej, a czas, jakie upłynie pomiędzy skierowaniem i wysłaniem na leczenie jest dosyć długi.

Wiąże się to między innymi z faktem, że wiele osób, które chcą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego wybiera uzdrowiska nad morzem, a jest ich tam zaledwie kilka. Może się również okazać, że lekarz wskaże przeciwwskazania do leczenie tego typu i odmówi skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Wówczas skierowanie jest zwracane lekarzowi, który je wystawił, a pacjent jest informowany drogą pocztową o  odmowie potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Jeżeli skierowanie zostanie potwierdzone, to pacjent otrzyma informację nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem. Jeżeli odmówi wyjazdu w zaproponowanym terminie, to jego kolejka przepada i musi czekać na nowo. Jedynie w przypadkach losowych, na przykład związanych z nagłym zachorowaniem, można wnioskować o zmianę terminu wyjazdu, jednak musi to być podparte stosowanymi dokumentami.

Na leczenie uzdrowiskowe mogą być wysyłane także dzieci. Do 6 roku życia może pojechać z dzieckiem rodzic, który ponosi jednak pełną odpłatność. Dzieci siedmioletnie i starsze jadą do sanatorium samodzielnie i może to mieć miejsce w czasie roku szkolnego, gdyż nie tracą w tym czasie dni nauki szkolnej, ucząc się w sanatorium.