Wczesne wykrycie nieprawidłowości ruchowych szansą na szybkie wyleczenie

dziecko

Dziecko powinno siadać i wstawać, kiedy jego ciało będzie do tego gotowe, nie wcześniej.

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ważne jest, by obserwować rozwój dziecka. Umożliwia to szybką reakcję w momencie zauważenia pierwszych nieprawidłowości ruchowych. Nie należy oczywiście przesadzać, jednak warto wiedzieć, jakie zaburzenia powinny obudzić w rodzicu niepokój i zostać skonsultowane z lekarzem.

Pierwszy rok życia dziecka jest także czasem intensywnego rozwoju ruchowego. Dziecko uczy się podnosić głowę, obracać, chwytać, siadać, stawiać pierwsze kroczki. Poradniki określają, w jakich miesiącach życia niemowlak powinien opanować te zdolności, jednak są to jedynie orientacyjne terminy. Dużo zależy od indywidualnego rozwoju dziecka. Nie należy także na siłę przyśpieszać opanowywania kolejnych czynności. Czteromiesięczne dziecko będzie „siedzieć”, jeśli podeprzemy je poduszką, jednak nie można tego nazwać samodzielnym siedzeniem. Jeśli zaś jednak dziecko nie siada po ukończeniu dziewiątego czy dziesiątego miesiąca życia, to należy skonsultować to z lekarzem.

Częstą przyczyną nieprawidłowości ruchowych już u maluszka jest nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Wzmożone napięcie mięśniowe można poznać po nadmiernym prężeniu się dziecka, wyginaniu dziecka w łuk w czasie leżenia na plecach czy też skrzyżowanych nóżkach. Z kolei pierwszym symptomem obniżonego napięcia mięśniowego jest to, że dziecko nie stara się podnosić główki, leżąc na brzuszku. W obu tych sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem, który skieruje dziecko do neurologa, a także na rehabilitację. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe może być przyczyną zaburzeń ruchowych u dziecka, jednak wykryte odpowiednio wcześnie, pozwoli na zastosowanie skutecznej rehabilitacji.

Centrum Rehabilitacji Warszawa

Zadbaj o swój kręgosłup!

rehabilitacja kręgosłupa

O kręgosłup należy dbać, aby służył nam bez problemów.

Na ból kręgosłupa skarży się coraz więcej osób i to na dodatek tych, które wcale nie są wiekowe. Niestety współczesne czasy – pomimo ogromnego nacisku na zdrowy styl życia – nie sprzyjają naszym kręgosłupom. Przyczyny bólów kręgosłupa zaczynają się już we wczesnym dzieciństwie. Matki zbyt szybko sadzają dzieci, a także uczą maluchy chodzić, prowadząc je za ręce. Psują w ten sposób nie tylko nieukształtowany jeszcze do końca mechanizm ruchu dziecka, lecz także i swój kręgosłup, chodząc w nienaturalnej zgiętej postawie.

Szkoła także nie sprzyja dbaniu o kręgosłup. Choć odbywają się w niej zajęcia fizyczne, mające na celu zwiększenie sprawności, to jednak efekt psują ciężkie tornistry, z którymi już pierwszoklasiści muszą dawać sobie radę, a także zbyt mała uwaga zwrócona na konieczność utrzymania prawidłowej postawy w czasie zajęć lekcyjnych. Badania wskazują, że na skoliozę cierpi około piętnaście procent uczniów podstawówek i gimnazjów. Dodatkowo dzieci spędzają wiele czasu przez komputerem czy telewizorem, ograniczając do minimum aktywność ruchową. Problem ten dotyczy także osób dorosłych.

Co więc zrobić, aby nie dopuścić do problemów z kręgosłupem? Przede wszystkim należy zadbać o jego wzmocnienie poprzez aktywność fizyczną. Osoby z nadwagą powinny nieco schudnąć, aby odciążyć kręgosłup. Warto także zadbać o odpowiedni materac, aby w czasie nocnego odpoczynku nasz kręgosłup się nie męczył. W przypadku pojawienia się bólów kręgosłupa należy udać się do lekarza, a nie czekać, aż ból sam przeminie.

Ortopeda Wawer – Forus Centrum Rehabilitacji

Korekcja wad postawy

Wady postawy dotykają współcześnie coraz większego odsetka dzieci. Często są one wywołane wadami wrodzonymi kości lub mięśni, a także schorzeniami i urazami narządów ruchu. Siedzący tryb życia, niechęć do aktywności ruchowej, a także utrwalenie nieprawidłowych nawyków mogą pogłębić wady postawy, a także je spowodować, jeśli organizm młodego człowieka jest na to podatny. Do najczęściej występujących wad postawy należą wady kręgosłupa, klatki piersiowej, kończyn dolnych oraz stóp.

Co należy robić, aby zadbać o prawidłową postawę dziecka? Przede wszystkim należy mieć na to wzgląd już w niemowlęctwie. Przede wszystkim należy dziecku umożliwić prawidłowy rozwój ruchowy. Często rodzice w źle pojętej chęci pomocy sadzają dziecko, które jeszcze nie jest na to gotowe, a gdy tylko zacznie stawać przy meblach kupują chodzik lub prowadzą dziecko za rączki. Ta ingerencja w naturalny rozwój dziecka sprawia, że w przyszłości u malucha mogą pojawić się problemy z dobrą postawą, na przykład boczne skrzywienie kręgosłupa.

Wszelkie niepokojące zachowania, dotyczące utrzymania prawidłowej postawy należy zgłosić pediatrze prowadzącemu dziecko. Tylko lekarz może zalecić rehabilitację w przypadku nieprawidłowego napięcia mięśniowego czy też wad postawy. U dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które mają problemy z wadami postawy często zalecana jest gimnastyka korekcyjna, której celem jest skorygowanie wad postawy poprzez wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń. Dbając o prawidłowy rozwój dziecka warto zapewnić mu codzienną dawkę ruchu, dopasowaną do wieku maleństwa. Wspólne spacery, bieganie za piłką, zabawy na świeżym powietrzu, a także wspólne ćwiczenia przyniosą wiele dobrego nie tylko dziecku, ale także rodzicom.