Postępowanie rehabilitacyjne przy kręczu szyi

kręcz szyi

Postępowanie rehabilitacyjne przy kręczu szyi należy zacząć jak najszybciej.

Kręcz szyi to dolegliwość, która dotyka przede wszystkim dzieci, lecz może także wystąpić u osób dorosłych. Dysfunkcja ta pogłębia się wraz z rozwojem dziecka, dlatego po zauważeniu tego schorzenia należy jak najszybciej zdiagnozować je i rozpocząć rehabilitację. Kręcz szyi to nienaturalne przechylenie szyi w taki sposób, że wydaje się, iż osoba dotknięta kręczem szyi patrzy w bok i w górę. Z tego powodu z jednej strony szyi mięśnie są cały czas nienaturalnie napięte, z drugiej zaś przykurczone.

Brak rehabilitacji może pogłębić dysfunkcję i spowodować deformacje, takie jak asymetrię twarzy, skrzywienia kręgosłupa czy zniekształcenia uszu. Przy wrodzonym kręczu szyi zwłaszcza pochodzenia kostnego ważne jest, by leczenie rozpocząć już na etapie niemowlęctwa, gdyż wczesne rozpoczęcie leczenia rokuje pełnym wyleczeniem. Z kolei w przypadku kręczu szyi nabytego na skutek stanu zapalnego, dyskopatii czy chorób reumatycznych należy podjąć rehabilitację w momencie zdiagnozowania problemu. Najczęściej polega ona na masażu i terapii manualnej.

W schorzeniu tym stosuje się również światłolecznictwo, laseroterapię, a także kinesiotaping, o którym pisaliśmy w zeszłym miesiącu. Jeśli rehabilitacja jest podjęta zbyt późno, może się okazać, że będzie ona mało skuteczna, a kręcz szyi przejdzie w fazę przewlekłą, która jest wynikiem nieprawidłowej postawy ciała, a także porażeń czy wad neurologicznych. Jeśli rehabilitacja nie daje efektów i poprawy stanu zdrowia pacjenta, stosuje się leczenie operacyjne.

Rehabilitacja Warszawa – Centrum Medyczne Forus