Jak zadbać o zdrowe plecy?

dyskopatia

Bóle kręgosłupa powoli stają się dolegliwością, na którą cierpi coraz większy odsetek osób. Na dodatek często dolegliwość ta dotyka nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale dzieci i młodzież. Czy można zapobiec bólom pleców?

Ruch to zdrowie

Z przykrością należy zauważyć, że w dzisiejszych czasach coraz mniej się ruszamy. Spacery zastępowane są przejażdżką do centrum handlowego, gra w piłkę – grą na komputerze. Coraz częściej w młodym wieku stwierdzane są wady postawy. Nie pomaga również fakt, że wiele godzin spędzamy siedząc w szkolnych ławkach – w przypadku dzieci czy na biurowym fotelu w przypadku dorosłych. Niepokojem napawa fakt, że coraz więcej dzieci nie ćwiczy na zajęciach wychowania fizycznego, a dla niektórych jest to jedyna aktywność fizyczna w całym tygodniu.

Jak uniknąć bóli kręgosłupa?

Najlepszym lekarstwem dla naszego kręgosłupa jest ruch. Dzięki ćwiczeniom krążki międzykręgowe są lepiej odżywione, a nasz kręgosłup będzie przez długie lata służył nam w dobrej kondycji. Idealną aktywnością fizyczną jest pływanie – warto przynajmniej raz w tygodniu wybrać się na basen, aby popływać. Powinniśmy także profilaktycznie stosować gimnastykę, a w przypadku dolegliwości bólowych skorzystać z kinezyterapii. Nie musimy od razu poświęcać godziny czy dwóch na ćwiczenia, wystarczy, że w czasie przerwy w pracy przeciągniemy się, przeprostujemy kręgosłup, wykonamy parę prawidłowych przysiadów czy serię wciągnięć brzucha. Nie są to ćwiczenia trudne i wymagające dużego zaangażowania, a niewątpliwie pomogą naszemu kręgosłupowi. Warto też zaplanować sobie czas na codzienną aktywność fizyczną – choćby krótki spacer czy parę minut gimnastyki porannej czy wieczornej. Nasz kręgosłup będzie nam wdzięczny.

Zredukuj wagę

Dużym obciążeniem dla kręgosłupa jest także nadwaga. Każdy zbędny kilogram to większe obciążenie kręgosłupa, dlatego warto zrzucić wszelkie nadwyżki wagi. Zdrowe żywienie w połączeniu z codzienną aktywnością fizyczną w krótkim czasie może dać dobry i zdrowy efekt.

Szanuj swój kręgosłup

ból plecówKręgosłup jest stelażem, który trzyma całe nasze ciało w pionie. Aby prawidłowo spełniał swoją rolę, przez całe życie powinien być w dobrej kondycji. Wszyscy jednak wiemy, że utrzymanie zdrowego kręgosłupa, to nie lada wyzwanie.

Problemy z lat dziecięcych

W wielu przypadkac problemy z kręgosłupem często zaczynają się już w dzieciństwie. Przyczyną może być na przykład zbyt szybkie pionizowanie dziecka, które może spowodować, że w przyszłości pojawią się wady postawy. Zdrowemu kręgosłupowi nie sprzyja sadzanie dziecka, które nie jest do tego gotowe, a także wkładanie dziecka do chodzika. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym także należy zadbać o kręgosłup. Przede wszystkim dziecko powinno mieć odpowiednio dobrany plecak, a także należy zwracać uwagę na zachowanie prawidłowej postawy przez dziecko.

Zbyt duży ciężar jest szkodliwy

Przenosząc czy przesuwając ciężkie przedmioty należy pamiętać, by robić to prawidłowo. Zbyt duży ciężar podniesiony gwałtownie może spowodować uszkodzenie kręgosłupa, zaś stałe dźwiganie ciężkich rzeczy może prowadzić do zwyrodnień. Warto także pamiętać o utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, gdyż znaczna nadwaga także może powodować problemy z kręgosłupem.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Ruch to zdrowie, także dla naszego kręgosłupa, zwłaszcza jeżeli mamy siedzącą pracę. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna wpływa na nasze ogólne samopoczucie, a także na odżywienie kaletek stawowych i krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami. Warto wybrać takie dyscypliny jak na przykład pływanie. Jeżeli pojawią się problemy z kręgosłupem, wówczas z pomocą przyjdzie fizjoterapia, a także inne dziedziny rehabilitacji.

Najczęstsze przyczyny bóli kręgosłupa

ból plecówBól kręgosłupa jest jedną z częstych dolegliwości współczesnego człowieka. Przyjmowanie nieprawidłowej postawy w trakcie pracy, bierny odpoczynek, nadwaga i ogólnie siedzący tryb życia sprzyjają powstawaniu różnorodnych chorób kręgosłupa.

Zmiany zwyrodnieniowe

Zwyrodnienia kręgosłupa mogą być spowodowane zbyt długim pozostawaniem w jednej pozycji, dlatego też często dotykają one osoby wykonujące pracę biurową. Jeżeli dołożyć do tego małą ilość aktywności fizycznej po pracy, to może się okazać, że nasz kręgosłup odmówi nam posłuszeństwa. Ruchomość stawów kręgosłupa zależna jest od obecności w nich płynu maziowego, który minimalizuje tarcie poszczególnych części stawu. Przy niskiej aktywności fizycznej i pracy ciągle w tej samej pozycji płyn maziowy zanika.  Brak ruchu powoduje także osłabienie mięśni kręgosłupa, których zadaniem jest jego stabilizacja.

Dyskopatia

Dyskopatia to choroba, związana ze zwyrodnieniem krążka międzykręgowego. Dyski, które są umieszczone pomiędzy kręgami ulegają degeneracji, a w efekcie mogą się przemieścić, powodując silny ból, a w niektórych przypadkach nawet ograniczenie ruchomości. Dyskopatia jest związana z małą ilością ruchu – aby krążki międzykręgowe były odpowiednio odżywione, niezbędna jest codzienna aktywność fizyczna. Dyskopatii sprzyja także nadwaga, wady postawy oraz przebyte wcześniej urazy kręgosłupa.

Przyczyn dolegliwości ze strony kręgosłupa może być wiele. Wśród innych wymienić można także zmian spowodowane osteoporozą, rwę kulszową czy nieleczone wady postawy. W przypadku zaobserwowania często powtarzających się dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa warto skonsultować się z lekarzem i skorzystać z fizjoterapia anin.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa może dotykać nawet osób młodych.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa pojawia się najczęściej w starszym wieku, jednak także osoby po 20 roku życia mogą się na nią zachorować. Po 60 roku życia aż 60% osób zmaga się z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Oprócz wieku jest wiele innych czynników, które mogą mieć wpływ na jej pojawienie się. Należą do nich przede wszystkim czynniki etniczne i wrodzone, a także nieprawidłowości w biomechanice stawu, nadwaga, duża masa kostna czy poziom hormonów. Nie bez wpływu pozostaje także aktywność fizyczna oraz wykonywany zawód.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa polega na przedwczesnym zużywaniu się i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw. Jej przyczyny nie są do końca znane, a wpływ może mieć szereg różnych czynników wymienionych powyżej. Zmiany mogą dotyczyć różnych odcinków kręgosłupa. Leczenie choroby zwyrodnieniowej opiera się na trzech filarach: zachowaniu odpowiedniego stylu życia (unikanie nadwagi, umiarkowana aktywność fizyczna, itp.), leczeniu farmakologicznym oraz rehabilitacji.

W chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa podstawę rehabilitacji stanowi kinezyterapia, wspomagana metodami fizykoterapeutycznymi. Pacjentowi mogą zostać zalecone masaże lecznicze, hydroterapia, peloidy borowinowe, termoterapia (stosowane jest zarówno zimno, jak i ciepło) oraz elektroterapia. Jeśli leczenie zachowawcze nie skutkuje pozytywnymi efektami i poprawą jakości życia, to konieczne może okazać się leczenie operacyjne, aby uwolnić pacjenta od bólu i umożliwić mu powrót do codziennego funkcjonowania.

Reumatologia Warszawa – Centrum Medyczne Forus