Rodzaje skrzywień kręgosłupa

skolioza

Przy skrzywieniach kręgosłupa bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia.

Nieprawidłowe skrzywienia kręgosłupa to najczęstsze choroby układu kostnego, które dotykają dzieci. Mogą one być spowodowane zarówno urazami (zwichnięcie bioder, złamanie kości ogonowej), a także zbyt szybkim wzrostem kręgosłupa w stosunku do otaczających go mięśni lub nieprawidłowym sposobem żywienia ze zbyt dużą ilością konserwantów.

Wyróżnić możemy następujące rodzaje skrzywień kręgosłupa:
kifoza – piersiowa, która kształtuje się już w życiu płodowym, a ustala do wieku wczesnoszkolnego, powinna wynosić 20-40 stopni; krzyżowa – odcinek krzyżowy wygięty jest ku tyłowi. Kifoza patologiczna nazywana jest garbem.
lordoza – szyjna, która kształtuje się w momencie podnoszenia główki przez niemowlę, ustala się podobnie jak kifoza piersiowa w okolicy 7 roku życia, powinna wynosić 20-40 stopni; lędźwiowa, która kształtuje się w drugim roku życia, a ustala w okresie dojrzewania, powinna wynosić 30-50 stopni.
skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa, może w niektórych przypadkach występować jako skrzywienie wrodzone.

Kifoza i lordoza są fizjologicznymi skrzywieniami kręgosłupa, jednak przy nieodpowiednich warunkach mogą stać się patologiczne. Najczęstsze przyczyny patologicznych skrzywień kręgosłupa to noszenie ciężkiego plecaka w nieodpowiedni sposób, zła postawa siedząca, noszenie zbyt dużych ciężarów, pochylanie się przez kilka godzin(na przykład w czasie pracy), a także wykonywanie prac jedynie jedną stroną ciała(na przykład gra w tenisa). Przy szybkim wykryciu nieprawidłowych skrzywień kręgosłupa ważne jest, by jak najszybciej rozpocząć proces rehabilitacji.

Centrum Rehabilitacji Anin

Wczesne wykrycie nieprawidłowości ruchowych szansą na szybkie wyleczenie

dziecko

Dziecko powinno siadać i wstawać, kiedy jego ciało będzie do tego gotowe, nie wcześniej.

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ważne jest, by obserwować rozwój dziecka. Umożliwia to szybką reakcję w momencie zauważenia pierwszych nieprawidłowości ruchowych. Nie należy oczywiście przesadzać, jednak warto wiedzieć, jakie zaburzenia powinny obudzić w rodzicu niepokój i zostać skonsultowane z lekarzem.

Pierwszy rok życia dziecka jest także czasem intensywnego rozwoju ruchowego. Dziecko uczy się podnosić głowę, obracać, chwytać, siadać, stawiać pierwsze kroczki. Poradniki określają, w jakich miesiącach życia niemowlak powinien opanować te zdolności, jednak są to jedynie orientacyjne terminy. Dużo zależy od indywidualnego rozwoju dziecka. Nie należy także na siłę przyśpieszać opanowywania kolejnych czynności. Czteromiesięczne dziecko będzie „siedzieć”, jeśli podeprzemy je poduszką, jednak nie można tego nazwać samodzielnym siedzeniem. Jeśli zaś jednak dziecko nie siada po ukończeniu dziewiątego czy dziesiątego miesiąca życia, to należy skonsultować to z lekarzem.

Częstą przyczyną nieprawidłowości ruchowych już u maluszka jest nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Wzmożone napięcie mięśniowe można poznać po nadmiernym prężeniu się dziecka, wyginaniu dziecka w łuk w czasie leżenia na plecach czy też skrzyżowanych nóżkach. Z kolei pierwszym symptomem obniżonego napięcia mięśniowego jest to, że dziecko nie stara się podnosić główki, leżąc na brzuszku. W obu tych sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem, który skieruje dziecko do neurologa, a także na rehabilitację. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe może być przyczyną zaburzeń ruchowych u dziecka, jednak wykryte odpowiednio wcześnie, pozwoli na zastosowanie skutecznej rehabilitacji.

Centrum Rehabilitacji Warszawa

Psychologiczne aspekty rehabilitacji

osoba na wózku

Z niepełnosprawnością da się żyć aktywnie.

Polski model rehabilitacji, stworzony przez Wiktora Degę i Mariana Weissa wymienia cztery cechy skutecznej rehabilitacji: powszechność, kompleksowość, ciągłość i wczesne zapoczątkowanie. Aby uzyskać pełny efekt terapeutyczny już od samego początku rehabilitacji nie należy zapominać o jej psychologicznym aspekcie. Szczególnie ważne jest to w przypadku wszelkich urazów ograniczających samodzielność pacjenta, na przykład przy złamaniu kręgosłupa czy też urazach związanych z deformacją ciała, na przykład amputacjach urazowych.

Wcześnie zapoczątkowane działanie rehabilitacyjne powinno być wypadkową pracy wielu specjalistów, nie tylko rehabilitanta, lecz także psychologa, pracowników socjalnych, pielęgniarek i lekarzy. Dobrze jeśli w proces rehabilitacji, zwłaszcza ten związany z działaniem psychologicznym włączy się także rodzina. Nie powinno to jednak być działanie samodzielne, które ze względu na brak odpowiedniej wiedzy może być bezcelowe, a nawet szkodliwe dla pacjenta, lecz podążanie za wskazówkami psychologa, aby pomóc osobie poszkodowanej w powrocie do aktywności społecznej. Psychologiczny aspekt rehabilitacji zakłada jednak konieczność współpracy pacjenta i jego aktywność, dlatego pierwszym krokiem powinno być przekonanie pacjenta o tym, iż rehabilitacja ma mu pomóc.

Czasami trudno jest wyciągnąć osoby poszkodowane z marazmu, zwłaszcza jeśli nie należą one do optymistów. Po pierwszym szoku następuje stadium oczekiwania wyleczenia, a po nim silna reakcja emocjonalna, czyli rozpacz po stracie. Po tym etapie pacjent może zostać zmotywowany do działania lub też uciec w zaprzeczanie. Jeśli pacjent nastawiony jest optymistycznie, to zwykle w końcu godzi się z niepełnosprawnością, jeśli jest ona trwała.

Rehabilitacja Anin – Forus Centrum Rehabilitacji

Zadbaj o swój kręgosłup!

rehabilitacja kręgosłupa

O kręgosłup należy dbać, aby służył nam bez problemów.

Na ból kręgosłupa skarży się coraz więcej osób i to na dodatek tych, które wcale nie są wiekowe. Niestety współczesne czasy – pomimo ogromnego nacisku na zdrowy styl życia – nie sprzyjają naszym kręgosłupom. Przyczyny bólów kręgosłupa zaczynają się już we wczesnym dzieciństwie. Matki zbyt szybko sadzają dzieci, a także uczą maluchy chodzić, prowadząc je za ręce. Psują w ten sposób nie tylko nieukształtowany jeszcze do końca mechanizm ruchu dziecka, lecz także i swój kręgosłup, chodząc w nienaturalnej zgiętej postawie.

Szkoła także nie sprzyja dbaniu o kręgosłup. Choć odbywają się w niej zajęcia fizyczne, mające na celu zwiększenie sprawności, to jednak efekt psują ciężkie tornistry, z którymi już pierwszoklasiści muszą dawać sobie radę, a także zbyt mała uwaga zwrócona na konieczność utrzymania prawidłowej postawy w czasie zajęć lekcyjnych. Badania wskazują, że na skoliozę cierpi około piętnaście procent uczniów podstawówek i gimnazjów. Dodatkowo dzieci spędzają wiele czasu przez komputerem czy telewizorem, ograniczając do minimum aktywność ruchową. Problem ten dotyczy także osób dorosłych.

Co więc zrobić, aby nie dopuścić do problemów z kręgosłupem? Przede wszystkim należy zadbać o jego wzmocnienie poprzez aktywność fizyczną. Osoby z nadwagą powinny nieco schudnąć, aby odciążyć kręgosłup. Warto także zadbać o odpowiedni materac, aby w czasie nocnego odpoczynku nasz kręgosłup się nie męczył. W przypadku pojawienia się bólów kręgosłupa należy udać się do lekarza, a nie czekać, aż ból sam przeminie.

Ortopeda Wawer – Forus Centrum Rehabilitacji

Czym jest terapia manualna i kiedy może pomóc?

Terapia manualna to forma rehabilitacji, obejmująca problemy z narządami ruchu. Często zawężana jest ona tylko do kręgosłupa i mylona z kręgarstwem, jednak jest to błędne. Terapia manualna ma na celu wyleczenie zaburzeń czynnościowych narządu ruchu, które są odwracalne. Najczęściej stosuje się ją jako metodę fizjoterapeutyczną przy problemach związanych z przeciążeniami, urazami, stanami zapalnymi oraz mikrourazami.

Terapia manualna ma zastosowanie przy takich stanach jak czynnościowe zablokowanie stawów, zmiany w obrębie skóry czy tkanki podskórnej, nieprawidłowe napięcie mięśniowe czy też zaburzenia stereotypów ruchowych. Zaznaczyć należy, że wszelkie zabiegi terapii manualnej wykonywane są tylko i wyłącznie za pomocą rąk terapeuty bez pośrednictwa żadnego narzędzia czy urządzenia. Przed zabiegiem terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, a także badanie manualne, mające na celu ocenę tkanek miękkich, układu kostnego oraz współdziałania poszczególnych struktur ruchu. Ocena jakości i mechaniki ruchów ma na celu dobranie odpowiednich technik, które pomogą zwiększyć sprawność ruchową i usunąć źródło zaburzeń.

Do technik terapii manualnej należy między innymi masaż funkcyjny i poprzeczny, ćwiczenia lecznicze, manipulacje i mobilizacje. Terapia manualna skraca czas leczenia i pozwala na zredukowanie do minimum środków farmakologicznych, zwłaszcza przeciwbólowych. Poprawia to jakość życia i umożliwia powrót do pełnej sprawności społecznej i zawodowej.

Strona 1 z 3123