Leczenie skolioz

leczenie skolioz

Wcześnie wykryta skolioza może być wyleczona przez gimnastykę korekcyjną.

Leczenie skolioz, czyli bocznych skrzywień kręgosłupa to zagadnienie złożone, ponieważ każdorazowo wymaga indywidualnego podejścia do leczonego pacjenta, a także uważnego obserwowania procesu leczenia, ściśle połączonego z rehabilitacją ruchową. Celem leczenia skolioz jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała, za czym idzie utrzymanie dobrego stanu ogólnego. W niektórych wypadkach daje się zminimalizować proces zniekształcenia lub spowolnić jego przebieg. Sposobów leczenia skolioz jest kilka, począwszy od postępowania profilaktycznego opartego na unikaniu zbędnych obciążeń oraz przypominaniu o konieczności utrzymania poprawnej postawy ciała, aż po leczenie operacyjne.

Skoliozy można leczyć także ułożeniowo w celu odciążenia lub korekcji. Najczęściej skoliozy leczy się przez usprawnianie za pomocą gimnastyki korekcyjnej, która ma na celu zlikwidowanie zaistniałej wady lub też zatrzymanie jej postępowania. Leczenie skolioz, oparte na kinezyterapii, wspiera się naświetlaniami lampą Sollux, ciepłymi okładami, masażem i laseroterapią w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów rehabilitacyjnych.

Jeśli ćwiczenia nie pomogą, może się okazać, że konieczne jest noszenie gorsetu, który zatrzyma proces krzywienia się kręgosłupa poprzez ograniczenie zakresu jego ruchomości. W niektórych wypadkach konieczne może się okazać leczenie operacyjne, stosowane u tego odsetka osób, które mają skrzywienie boczne przekraczające 40 stopni. Operacja polega na unieruchomieniu kręgosłupa prętami przykręconymi do kości. Leczenie operacyjne ma jednak wiele wad, więc jeśli tylko to możliwe, lekarze starają się uniknąć tej metody leczenia skolioz.

Fizjoterapeuta Wawer – Centrum Medyczne Forus