Kiedy stosuje się magnetoterapię?

magnetoterapia

Magnetoterapia jest zalecana przy różnych schorzeniach.

Magnetoterapia to jedna z dziedzin fizykoterapii, polegająca na oddziaływaniu na zmienione chorobowo miejsce pulsującym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości. Magnetoterapia została spopularyzowana przez Jamesa Maxwella, który opatentował zastosowanie leczenia polem magnetycznym, stosowanym w sposób impulsowy.

Metoda ta znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Stosuje się ją między innymi w ortopedii czy reumatologii. Magnetoterapia oddziałuje głęboko wewnątrz organizmu, a nie powierzchownie i jest zalecana jako metoda terapeutyczna przy leczeniu stanów zapalnych. Zaletą tej metody rehabilitacji jest jej bezpieczeństwo. Magnetoterapia może być stosowana samodzielnie lub w ramach terapii skojarzonej.

Magnetoterapia jest zalecana najczęściej jako rehabilitacja po urazach (złamaniach, zwichnięciach), przy chorobach o podłożu reumatycznym, osteoporozie, stanach pooperacyjnych. Może być stosowana także przy chorobach serca, centralnego i obwodowego systemu nerwowego, jak również w stanach psychosomatycznych. Z zalet magnetoterapii mogą skorzystać również osoby, które często zapadają na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych. Polecana jest również przy problemach geriatrycznych.

Częstotliwość oraz ilość wykonywanych zabiegów zależna jest od tego, jak bardzo nasilone są objawy. Jeden zabieg trwa od dziesięciu do trzydziestu minut. W niektórych wypadkach trzeba będzie go powtórzyć nawet kilkadziesiąt razy, aby uzyskać efekt terapeutyczny.

Centrum Rehabilitacji Radość