Kojąca moc dotyku, czyli masaż może leczyć

masaż leczniczyMasaż dobry dla każdego

O tym, że dotyk ma leczniczą moc często można się przekonać. Moc dotyku wykorzystywana jest w masażu leczniczym, który stosuje go w celu wywołania konkretnego efektu leczniczego. W tym celu używane są przede wszystkim dłonie masażysty, lecz także inne urządzenia, na przykład bańki czy gorące kamienie. Masaż leczniczy jest metodą rehabilitacji stosowaną przede wszystkim po kontuzjach narządów ruchu, takich jak złamania kości, stłuczenia czy skręcenia, a także przy przewlekłych zapaleniach, obejmujących stawy, mięśnie i ścięgna. Rehabilitacji za pomocą masażu są poddawane także dzieci, urodzone z wadami narządów ruchu, a także osoby starsze, cierpiące na niedowłady i porażenia.

Powtarzaj masaże regularnie

Aby uzyskać leczniczy efekt masażu należy pamiętać, że nie wystarczy jeden masaż, lecz konieczna jest cała seria dziesięciu zabiegów. Jednakże już jeden masaż ma dobry wpływ na osobę rehabilitowaną, gdyż poprawia samopoczucie pacjenta i relaksuje. Masaż leczniczy powinien zostać zlecony przez lekarza, zwykle stosowany jest w chorobach, które mają charakter przewlekły, jednak zdarza się, że jest zalecany także w sytuacjach doraźnych. Choć nie zawsze mamy możliwość wyboru masażysty, to warto oddać się w ręce osoby, do której mamy zaufanie lub do osoby poleconej, gdyż masaż leczniczy związany jest z koniecznością dopuszczenia kogoś do swojej strefy prywatnej. Poza tym bardzo ważna jest prawidłowa technika przeprowadzania masażu, aby odniósł on zamierzony skutek.

 

Działanie masażu leczniczego można podzielić dwojako. Po pierwsze masaż działa miejscowo, zwiększając przepływ limfy i krwi, przyśpiesza usuwanie produktów przemiany materii, a także rozluźnia mięśnie. W sposób odległy pobudza cały organizm. Często masaż może być stosowany w połączeniu z innymi metodami fizykoterapeutycznymi lub na zakończenie kinezyterapii.

Masaż leczniczy kręgosłupa

masaż leczniczy kręgosłupa

Masaż leczniczy kręgosłupa powinien być zlecany przez lekarza.

Na dolegliwości, związane z kręgosłupem skarży się wiele osób. Można wręcz powiedzieć, że problemy z kręgosłupem stają się chorobą cywilizacyjną ze względu na szybki postęp technologiczny, który sprawia, że większą część dnia pozostajemy w pozycji siedzącej, która jest bardzo niekorzystna dla naszego kręgosłupa. Dla zdrowia naszego kręgosłupa powinniśmy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Przy przedłużających się dolegliwościach bólowych warto oddać się w ręce wykwalifikowanego masażysty, który swoimi rękami będzie w stanie przynieść nam ulgę.

Masaż leczniczy kręgosłupa – w odróżnieniu od masażu relaksacyjnego – powinien być zlecony przez lekarza i każdorazowo poprzedzony badaniami. W chorobach bólowych kręgosłupa masaż leczniczy jest bowiem uzupełnieniem terapii (na przykład farmakologicznej). Dzięki masażowi leczniczemu pobudzane są zakończenia nerwowe, redukcji ulega także zbyt duże napięcie miejscowe. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt leczniczy, masaże powinny występować seriami po dziesięć. Długość masażu jest uzależniona od konkretnej osoby i jej sytuacji.

Masaż leczniczy kręgosłupa zwykle jest zalecany osobom, które borykają się z przewlekłym bólem kręgosłupa. Bóle o charakterze ostrym zwykle nie są wskazaniem do masażu leczniczego tego typu. Jeśli lekarz zleci nam masaż leczniczy kręgosłupa warto poszukać masażysty, który ma dobre opinie wśród pacjentów. Dzięki temu będziemy mieć świadomość, że oddajemy się w ręce fachowca w swojej dziedzinie.

Fizjoterapia Warszawa – Centrum Medyczne Forus

Masaż jako panaceum na ból

masaż leczniczy

Masaż leczniczy jest uznaną metodą rehabilitacji.

Panaceum to według legend środek leczniczy przeciwko wszystkim chorobom. Tytuł niniejszego postu należy więc brać niedosłownie, gdyż masaż, pomimo wszystkich swoich zalet nie jest lekarstwem na wszystkie choroby. Ma on jednak ogromne znaczenie w leczenie bólu i jego łagodzeniu jako pomoc przy środkach farmakologicznych lub też w ich zastępstwie tam, gdzie to możliwe.

Masaż był stosowany już od dawna jako terapia uśmierzająca ból, zwłaszcza ten, który dotyka mięśni i narządów ruchu. Warto zauważyć, iż we wszystkich dyscyplinach sportu, gdzie dochodzi do ekstremalnego czasem napięcia i wykorzystania mięśni, zawsze znajduje się masażysta, który łagodzi ból, pojawiający się po występie w zawodach. Masaż jako działanie przeciwbólowe często ordynowane jest osobom, które zmagają się z bólami kręgosłupa różnego pochodzenia. Nieprawidłowa postawa, zwyrodnienia, a także przeciążenie kręgosłupa wywołują ból, który często uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Przeciwbólowe środki farmakologiczne stosować można doraźnie, jednak nie wyleczą one przyczyny bólu. Tymczasem systematycznie wykonywany masaż może przynieść nie tylko zmniejszenie dolegliwości bólowych, lecz także usunąć przyczynę choroby, zwłaszcza przy wspomaganiu innych dziedzin rehabilitacji – kinezyterapii, hydroterapii, krioterapii. Warto jednak zauważyć, że masaż powinien być wykonywany przez doświadczonego rehabilitanta- masażystę w sposób systematyczny, gdyż tylko wtedy przyniesie oczekiwane efekty.

Fizjoterapia Warszawa – Centrum Medyczne Forus

Masaż leczniczy – kiedy pomaga?

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy to skuteczna forma rehabilitacji.

Masaż leczniczy polega na wykorzystaniu dotyku w celu wywołania określonego efektu leczniczego poprzez wykonywanie odpowiednich zabiegów manualnych za pomocą rąk lub urządzeń. Stosowany jest zwykle przy rehabilitacji po złamaniach kości, stłuczeniach, skręceniach, przy leczeniu przewlekłych zapaleń stawów, mięśni i ścięgien. Ma także znaczenie terapeutyczne przy wadach i zaburzeniach rozwoju narządów ruchu, bólach kręgosłupa. Pomaga osobom cierpiącym na porażenia i niedowłady, a także przywraca do normalnego poruszania się po operacjach.

Masaż leczniczy powinien być wykonywany seriami (10 zabiegów), aby można było osiągnąć efekt leczniczy. Jednorazowe zastosowanie nie zbliża do efektu leczniczego, lecz może poprawić ogólne samopoczucie pacjenta i przynieść odprężenie. Stosowanie masażu leczniczego powinno się odbywać ze wskazania lekarza i być poprzedzone odpowiednim leczeniem przygotowującym. Masaż leczniczy stosuje się zwykle w leczeniu i łagodzeniu objawów stanów przewlekłych, lecz w niektórych przypadkach może być także stosowany doraźnie.

Masaż leczniczy działa na dwa sposoby: miejscowo i odlegle. W działaniu miejscowym zwiększa się przepływ krwi i limfy, wytwarza się ciepło, a mięśnie ulegają rozluźnieniu. Dodatkowo przyśpiesza się usuwanie produktów przemiany materii. Działanie odległe polega na przyśpieszonym krążeniu krwi i limfy, uwalnianiu hormonów tkankowych oraz ogólnemu pobudzeniu organizmu za pomocą dróg nerwowych obwodowego układu nerwowego.