Rodzaje masażu

masażJednym z zabiegów wspomagających przebieg rehabilitacji są masaże, które omówimy poniżej.

Masaż klasyczny

Jedna z najpopularniejszych odmian masażu. Jest ona dostępna praktycznie dla wszystkich nie tylko podczas procesu rehabilitacji. Odpręża i rozluźnia, a także niweluje nagromadzone napięcia mięśniowe. Masaż klasyczny wykonuje się używając wielu technik takich jak: głaskanie, rozciąganie, wałkowanie, ugniatanie, oklepywanie. Każda z tych technik oddziałuje inaczej na strukturę ludzkiego ciała.

Masaż sportowy

Do klasycznych technik można zaliczyć również masaż sportowy. Jest bardzo zbliżony do masażu klasycznego, jednak wykonuje się go z większą siłą. Masaż sportowy przez wielu traktowany jest jako trening, którego celem jest rozgrzanie oraz rozluźnienie pospinanych mięśni i więzadeł, tak by sportowiec nie odnosił kontuzji. Masaże sportowe u profesjonalnych sportowców wykonywane są pomiędzy treningami, a także w trakcie zawodów. Często też masaż tego typu wykonuje się w okresie wolnym od zawodów. Masaż sportowy stanowczo poprawia elastyczność ciała i świetnie przygotowuje do wzmożonego wysiłku, tak aby sportowiec był w pewnej gotowości cały rok.

Masaż funkcjonalny

Masaż funkcjonalny ma za zadanie przywrócić stawom prawidłowy zakres ruchu, a mięśniom rozluźnienie oraz uzyskanie prawidłowej długości. Terapeuta wykonuje ruchy bez czynnego udziału pacjenta. Nacisk dostosowuje się delikatnie, tak by terapeuta mógł wykonać odpowiednie ruchy podczas masażu. Masaż funkcjonalny jest bezbolesny i przynosi ulgę oraz podnosi jakość codziennych aktywności.

Masaż relaksacyjny

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów masażu charakteryzuje się funkcją relaksacyjną. W zdecydowany sposób zmniejsza napięcie mięśniowe oraz rozluźnia całe ciało pacjenta. Aby korzystać z masażu, nie potrzeba konkretnych wskazań.

 

Kojąca moc dotyku, czyli masaż może leczyć

masaż leczniczyMasaż dobry dla każdego

O tym, że dotyk ma leczniczą moc często można się przekonać. Moc dotyku wykorzystywana jest w masażu leczniczym, który stosuje go w celu wywołania konkretnego efektu leczniczego. W tym celu używane są przede wszystkim dłonie masażysty, lecz także inne urządzenia, na przykład bańki czy gorące kamienie. Masaż leczniczy jest metodą rehabilitacji stosowaną przede wszystkim po kontuzjach narządów ruchu, takich jak złamania kości, stłuczenia czy skręcenia, a także przy przewlekłych zapaleniach, obejmujących stawy, mięśnie i ścięgna. Rehabilitacji za pomocą masażu są poddawane także dzieci, urodzone z wadami narządów ruchu, a także osoby starsze, cierpiące na niedowłady i porażenia.

Powtarzaj masaże regularnie

Aby uzyskać leczniczy efekt masażu należy pamiętać, że nie wystarczy jeden masaż, lecz konieczna jest cała seria dziesięciu zabiegów. Jednakże już jeden masaż ma dobry wpływ na osobę rehabilitowaną, gdyż poprawia samopoczucie pacjenta i relaksuje. Masaż leczniczy powinien zostać zlecony przez lekarza, zwykle stosowany jest w chorobach, które mają charakter przewlekły, jednak zdarza się, że jest zalecany także w sytuacjach doraźnych. Choć nie zawsze mamy możliwość wyboru masażysty, to warto oddać się w ręce osoby, do której mamy zaufanie lub do osoby poleconej, gdyż masaż leczniczy związany jest z koniecznością dopuszczenia kogoś do swojej strefy prywatnej. Poza tym bardzo ważna jest prawidłowa technika przeprowadzania masażu, aby odniósł on zamierzony skutek.

 

Działanie masażu leczniczego można podzielić dwojako. Po pierwsze masaż działa miejscowo, zwiększając przepływ limfy i krwi, przyśpiesza usuwanie produktów przemiany materii, a także rozluźnia mięśnie. W sposób odległy pobudza cały organizm. Często masaż może być stosowany w połączeniu z innymi metodami fizykoterapeutycznymi lub na zakończenie kinezyterapii.

Rehabilitacja przy chorobach reumatycznych

reumatyzmPod pojęciem chorób reumatycznych kryje się nie tylko reumatyzm, ale także wiele innych chorób. Najczęściej reumatyzmem nazwane jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy reumatyzmu

Jednym z pierwszych objawów reumatyzmu jest bolesność i sztywność stawu występująca po nocnym wypoczynku, która jednak ustępuje, kiedy staw się rozrusza. Zwykle dolegliwości te składamy na karb nieprawidłowej pozycji w czasie spania, a tymczasem jest to jeden z pierwszych sygnałów choroby. Do lekarza udajemy się zazwyczaj wówczas, gdy silny ból jest już nie do zniesienia. Tymczasem warto udać się na wizytę lekarską już przy zauważeniu pierwszych dolegliwości, bowiem przy odpowiednim leczeniu i rehabilitacji, objawy choroby reumatycznej mogą być słabsze. W procesie leczenia szczególnie ważna jest fizjoterapia radość, ponieważ spowalnia ona przebieg choroby i pozwala na zachowanie ruchomości stawów.

Ruch na zdrowe stawy

Codzienna aktywność fizyczna jest ważna dla całego naszego ciała, nie tylko dla naszych stawów. Jednak i one będą działały sprawniej, kiedy będziemy się ruszać. W czasie ruchu bowiem chrząstka stawowa jest lepiej odżywiona, dzięki czemu zmiany degeneracyjne, zachodzące wraz z wiekiem nie następują tak szybko. Zwykle osoby cierpiące na reumatyzm starają się unikać ruchu i przez to ich stan ulega pogorszeniu. Przy chorobie rematycznej warto skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą, którzy zalecą odpowiednią rehabilitację, na przykład kinezyterapię czy ćwiczenia w wodzie.

Kinezyterapia i inne metody rehabilitacyjne

W leczeniu chorób reumatycznych najczęściej stosuje się kinezyterapię, czyli gimnastykę leczniczą. Często zaleca się chorym stosowanie terapii skojarzonych, które łączą różne metody rehabilitacji. Oprócz kinezyterapii w chorobach reumatycznych stosuje się także magnetoterapię, masaż, leczenie uzdrowiskowe, termoterapię, peloidoterapię czy elektroterapię. Zaleca się również masaże, które zmniejszają sztywność i napięcie mięśni, a także poprawiają ukrwienie okolicy stawu.

Masaż leczniczy kręgosłupa

masaż leczniczy kręgosłupa

Masaż leczniczy kręgosłupa powinien być zlecany przez lekarza.

Na dolegliwości, związane z kręgosłupem skarży się wiele osób. Można wręcz powiedzieć, że problemy z kręgosłupem stają się chorobą cywilizacyjną ze względu na szybki postęp technologiczny, który sprawia, że większą część dnia pozostajemy w pozycji siedzącej, która jest bardzo niekorzystna dla naszego kręgosłupa. Dla zdrowia naszego kręgosłupa powinniśmy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Przy przedłużających się dolegliwościach bólowych warto oddać się w ręce wykwalifikowanego masażysty, który swoimi rękami będzie w stanie przynieść nam ulgę.

Masaż leczniczy kręgosłupa – w odróżnieniu od masażu relaksacyjnego – powinien być zlecony przez lekarza i każdorazowo poprzedzony badaniami. W chorobach bólowych kręgosłupa masaż leczniczy jest bowiem uzupełnieniem terapii (na przykład farmakologicznej). Dzięki masażowi leczniczemu pobudzane są zakończenia nerwowe, redukcji ulega także zbyt duże napięcie miejscowe. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt leczniczy, masaże powinny występować seriami po dziesięć. Długość masażu jest uzależniona od konkretnej osoby i jej sytuacji.

Masaż leczniczy kręgosłupa zwykle jest zalecany osobom, które borykają się z przewlekłym bólem kręgosłupa. Bóle o charakterze ostrym zwykle nie są wskazaniem do masażu leczniczego tego typu. Jeśli lekarz zleci nam masaż leczniczy kręgosłupa warto poszukać masażysty, który ma dobre opinie wśród pacjentów. Dzięki temu będziemy mieć świadomość, że oddajemy się w ręce fachowca w swojej dziedzinie.

Fizjoterapia Warszawa – Centrum Medyczne Forus

Postępowanie rehabilitacyjne przy kręczu szyi

kręcz szyi

Postępowanie rehabilitacyjne przy kręczu szyi należy zacząć jak najszybciej.

Kręcz szyi to dolegliwość, która dotyka przede wszystkim dzieci, lecz może także wystąpić u osób dorosłych. Dysfunkcja ta pogłębia się wraz z rozwojem dziecka, dlatego po zauważeniu tego schorzenia należy jak najszybciej zdiagnozować je i rozpocząć rehabilitację. Kręcz szyi to nienaturalne przechylenie szyi w taki sposób, że wydaje się, iż osoba dotknięta kręczem szyi patrzy w bok i w górę. Z tego powodu z jednej strony szyi mięśnie są cały czas nienaturalnie napięte, z drugiej zaś przykurczone.

Brak rehabilitacji może pogłębić dysfunkcję i spowodować deformacje, takie jak asymetrię twarzy, skrzywienia kręgosłupa czy zniekształcenia uszu. Przy wrodzonym kręczu szyi zwłaszcza pochodzenia kostnego ważne jest, by leczenie rozpocząć już na etapie niemowlęctwa, gdyż wczesne rozpoczęcie leczenia rokuje pełnym wyleczeniem. Z kolei w przypadku kręczu szyi nabytego na skutek stanu zapalnego, dyskopatii czy chorób reumatycznych należy podjąć rehabilitację w momencie zdiagnozowania problemu. Najczęściej polega ona na masażu i terapii manualnej.

W schorzeniu tym stosuje się również światłolecznictwo, laseroterapię, a także kinesiotaping, o którym pisaliśmy w zeszłym miesiącu. Jeśli rehabilitacja jest podjęta zbyt późno, może się okazać, że będzie ona mało skuteczna, a kręcz szyi przejdzie w fazę przewlekłą, która jest wynikiem nieprawidłowej postawy ciała, a także porażeń czy wad neurologicznych. Jeśli rehabilitacja nie daje efektów i poprawy stanu zdrowia pacjenta, stosuje się leczenie operacyjne.

Rehabilitacja Warszawa – Centrum Medyczne Forus

Strona 1 z 212