Metoda NDT Bobath w rehabilitacji dzieci

rehabilitacja metodą NDT-Bobath

Rehabilitacja metodą NDT-Bobath przebiega w przyjaznej atmosferze.

Jedną z metody rehabilitacji dzieci jest metoda NDT-Bobath. Została stworzona w latach czterdziestych XX wieku przez Bertę i Karla Bobath. Pierwszy kurs tej metody w Polsce odbył się w 1988 roku, a prowadzony był przez Mary Quinton i Elsbeth Koeng. Metodę te skutecznie stosuje się u wcześniaków, niemowląt oraz dzieci z problemami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi.

Rehabilitacja prowadzona metodą NDT-Bobath ma pomóc w rozwijaniu dziecka tak, by mogło być ono w dalszym życiu na tyle niezależne, na ile pozwala problem go dotykający. Metoda NDT-Bobath ukierunkowana jest głównie na dzieci z dysfunkcją ośrodkowego układu nerwowego, na przykład z mózgowym porażeniem dziecięcym. Rehabilitant, pracujący tą metodą wpływa na napięcie mięśni, hamuje nieprawidłowe odruchy oraz wyzwala ruchy możliwe do osiągnięcia przez dziecka, a jak najbliższe prawidłowym, a także utrwala umiejętności ruchowe, zdobyte przez dziecko.

Zaletą tej metody jest fakt, że ćwiczy się całe ciało dziecka, dostarczając mu bodźców, a ćwiczenia, ich rytm i tempo są dobierane indywidualnie. Dziecko powinno mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa, aby współpracować z rehabilitantem, co pozwala osiągnąć najlepszy efekt. Dodatkowo metoda NDT-Bobath umożliwia rodzicom włączenie się z prawidłową rehabilitację ich dziecka przy wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjno-opiekuńczych. Lekarz prowadzący i rehabilitant przeszkolą rodziców, aby ci mogli utrwalać prawidłowe ruchy pokazywane przez terapeutę w czasie kąpieli, noszenia czy zabawy.

Fizjoterapeuta Wawer – Centrum Medyczne Forus