Dlaczego warto wcześnie rozpoczynać rehabilitację dziecka?

Metoda-VojtyJeżeli lekarz, opiekujący się na co dzień naszym dzieckiem, zauważy jakieś problemy związane z rozwojem ruchowym, wówczas może zalecić rehabilitację w celu skorygowania zauważonej wady. Warto wiedzieć, o tym, że wcześnie zapoczątkowana rehabilitacja daje najlepsze efekty, także nie należy z tym zwlekać.

Kiedy zalecana jest rehabilitacja?

Rehabilitacja może być zalecana już dzieciom maleńkim, przed ukończeniem pierwszego roku życia, zwłaszcza jeżeli w czasie porodu doznały one urazów. Objawiać się one mogą zbyt małym lub nadmiernym napięciem mięśniowym, wymagającym masaży czy ćwiczeń.

Częstym powodem rehabilitacji jest dysplazja stawów biodrowych. Wykrywa się ją w czasie USG bioderek, które obowiązkowo musi przejść dziecko przed 12 tygodniem życia. Rehabilitacja w takim wypadku polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiednich środków, takich jak rozpórka czy specjalna orteza, lecz mogą być również zalecone inne metody rehabilitacji.

Rehabilitacja dzieci

Choć istnieje wiele metod rehabilitacji, to warto wspomnieć o kilku metodach, które stosowane są przy rehabilitowaniu dzieci. Są to metody Vojty oraz metoda Bobath, stosowane przy korygowaniu wad, związanych z rozwojem ruchowym. Rehabilitacja jednakże jest pojęciem szerokim i kryje w sobie również rehabilitację związaną z terapią psychologiczno-pedagogiczną.

Wczesne zapoczątkowanie rehabilitacji daje dobre efekty

Im wcześniej zapoczątkowana jest fizjoterapia dziecka, tym lepsze efekty można uzyskać. Warto pamiętać o tym, że rehabilitacja powinna być także kompleksowa i ciągła, by jak najszybciej doprowadzić dziecko do pełnego zdrowia bądź też do uzyskania maksymalnej możliwej sprawności.

Stymulacja dzieci metodą Vojty

Metoda-Vojty

Metoda Vojty jest jedną z metod rehabilitacji dzieci.

W zeszłym miesiącu opisywaliśmy metodę rehabilitacji dzieci, jaką jest NDT Bobath. W dzisiejszym wpisie przybliżymy stymulowanie dzieci metodą Vojty. Została ona opracowana przez czeskiego neurologa dziecięcego, profesora Vaclava Vojtę. Metoda Vojty jest efektem wieloletniej obserwacji rozwoju ruchowego noworodków i niemowląt, a także rehabilitacji dzieci dotkniętych mózgowym porażeniem. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku rehabilitacja miała charakter adaptacyjny. Oznacza to, że dzieci były usprawniane, jednak ich niepełnosprawność była utrwalona. Vaclav Vojta starał się znaleźć sposób, by pomóc dzieciom, zanim to nastąpi.

Vojta zaobserwował pewne prawidłowości we wczesnym rozwoju ruchowym dzieci i na tej podstawie sprecyzował idealny model rozwoju motorycznego dziecka. Każde dziecko, które ma być rehabilitowane metodą Vojty powinno zostać zbadane pod kątem motoryki w odniesieniu do tego modelu. Vaclav Vojta na podstawie obserwacji opracował siedem neurologicznych reakcji ułożeniowych ciała w przestrzeni, na podstawie których można określić zaburzenia u dziecka, mającego zaledwie kilka dni. Ostatnim etapem badania dziecka jest ocena odruchów pierwotnych. Najlepszy okres na rozpoczęcie u dziecka rehabilitacji metodą Vojty to pierwszy kwartał życia, jednak rehabilitacja podjęta na każdym etapie przyniesie efekty.

Metodzie fizjoterapeutycznej Vojty zarzuca się, że jest bolesna i nieprzyjemna dla dzieci. Faktem jest, że zwykle maluchy płaczą, jednak wynika to nie tyle z bólu, lecz z konieczności unieruchomienia w konkretnej pozycji. Na tak wczesnym etapie życia trudno o współpracę z rehabilitantem. Dla wielu maluchów jest to jednak szansa na usprawnienie swojej ruchomości.

Fizjoterapeuta Anin – Centrum Medyczne Forus