Rehabilitacja przy chorobach reumatycznych

reumatyzmPod pojęciem chorób reumatycznych kryje się nie tylko reumatyzm, ale także wiele innych chorób. Najczęściej reumatyzmem nazwane jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy reumatyzmu

Jednym z pierwszych objawów reumatyzmu jest bolesność i sztywność stawu występująca po nocnym wypoczynku, która jednak ustępuje, kiedy staw się rozrusza. Zwykle dolegliwości te składamy na karb nieprawidłowej pozycji w czasie spania, a tymczasem jest to jeden z pierwszych sygnałów choroby. Do lekarza udajemy się zazwyczaj wówczas, gdy silny ból jest już nie do zniesienia. Tymczasem warto udać się na wizytę lekarską już przy zauważeniu pierwszych dolegliwości, bowiem przy odpowiednim leczeniu i rehabilitacji, objawy choroby reumatycznej mogą być słabsze. W procesie leczenia szczególnie ważna jest fizjoterapia radość, ponieważ spowalnia ona przebieg choroby i pozwala na zachowanie ruchomości stawów.

Ruch na zdrowe stawy

Codzienna aktywność fizyczna jest ważna dla całego naszego ciała, nie tylko dla naszych stawów. Jednak i one będą działały sprawniej, kiedy będziemy się ruszać. W czasie ruchu bowiem chrząstka stawowa jest lepiej odżywiona, dzięki czemu zmiany degeneracyjne, zachodzące wraz z wiekiem nie następują tak szybko. Zwykle osoby cierpiące na reumatyzm starają się unikać ruchu i przez to ich stan ulega pogorszeniu. Przy chorobie rematycznej warto skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą, którzy zalecą odpowiednią rehabilitację, na przykład kinezyterapię czy ćwiczenia w wodzie.

Kinezyterapia i inne metody rehabilitacyjne

W leczeniu chorób reumatycznych najczęściej stosuje się kinezyterapię, czyli gimnastykę leczniczą. Często zaleca się chorym stosowanie terapii skojarzonych, które łączą różne metody rehabilitacji. Oprócz kinezyterapii w chorobach reumatycznych stosuje się także magnetoterapię, masaż, leczenie uzdrowiskowe, termoterapię, peloidoterapię czy elektroterapię. Zaleca się również masaże, które zmniejszają sztywność i napięcie mięśni, a także poprawiają ukrwienie okolicy stawu.

Kąpiele elektryczno-wodne

kąpiele elektyczno-wodne

Kąpiele elektryczno-wodne są metodą rehabilitacji przy różnych schorzeniach.

Kąpiel elektryczno-wodna jest to fizykoterapeutyczny zabieg, w którym wykorzystuje się działanie prądu stałego oraz wody. Podczas takiego zabiegu, na organizm działa kilka bodźców. Są to bodźce: elektryczne (prąd stały), termiczne (temperatura), mechaniczne (ciśnienie wody) oraz chemiczne (dodatek ziół czy soli mineralnych). Skutek kąpieli elektryczno-wodnej zależy od temperatury wody, stopnia zanurzenia, natężenia prądu oraz czasu trwania kąpieli.

Kąpiel elektryczno-wodna może być komorowa lub całkowita. W specjalnej wannie umieszczone są elektrody węglowe, dzięki którym można użyć prąd o przepływie poprzecznym lub podłużnym. Czym się różni kąpiel elektryczno-wodna całkowita od komorowej?  Do kąpieli całkowitej używa się specjalnej wanny wypełnionej wodą o temp. 34-38 st. C., w której znajdują się elektrody węglowe. W zależności od ustawienia katody i anody, zabieg będzie miał właściwości pobudzające lub rozluźniające.  Natomiast do kąpieli elektryczno-wodnej komorowej używa się dwóch lub czterech małych wanienek (komór), w których zanurza się jedynie kończyny.

Jakie są wskazania do zabiegu?  Zabieg ten posiada wiele właściwości leczniczych. Ma działanie przeciwbólowe, poprawia ukrwienie i trofikę tkanek (osteoporoza), działa rozluźniająco (przemęczenie mięśni,) lub pobudzająco. Jest polecany również przy chorobie zwyrodnienia stawów. Istnieją również przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Należą do nich: ropne stany zapalne skóry, stany gorączkowe, nowotwory łagodne i złośliwe, niskie ciśnienie tętnicze krwi, znaczne nadciśnienie, niewydolność krążenia.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa może dotykać nawet osób młodych.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa pojawia się najczęściej w starszym wieku, jednak także osoby po 20 roku życia mogą się na nią zachorować. Po 60 roku życia aż 60% osób zmaga się z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Oprócz wieku jest wiele innych czynników, które mogą mieć wpływ na jej pojawienie się. Należą do nich przede wszystkim czynniki etniczne i wrodzone, a także nieprawidłowości w biomechanice stawu, nadwaga, duża masa kostna czy poziom hormonów. Nie bez wpływu pozostaje także aktywność fizyczna oraz wykonywany zawód.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa polega na przedwczesnym zużywaniu się i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw. Jej przyczyny nie są do końca znane, a wpływ może mieć szereg różnych czynników wymienionych powyżej. Zmiany mogą dotyczyć różnych odcinków kręgosłupa. Leczenie choroby zwyrodnieniowej opiera się na trzech filarach: zachowaniu odpowiedniego stylu życia (unikanie nadwagi, umiarkowana aktywność fizyczna, itp.), leczeniu farmakologicznym oraz rehabilitacji.

W chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa podstawę rehabilitacji stanowi kinezyterapia, wspomagana metodami fizykoterapeutycznymi. Pacjentowi mogą zostać zalecone masaże lecznicze, hydroterapia, peloidy borowinowe, termoterapia (stosowane jest zarówno zimno, jak i ciepło) oraz elektroterapia. Jeśli leczenie zachowawcze nie skutkuje pozytywnymi efektami i poprawą jakości życia, to konieczne może okazać się leczenie operacyjne, aby uwolnić pacjenta od bólu i umożliwić mu powrót do codziennego funkcjonowania.

Reumatologia Warszawa – Centrum Medyczne Forus

Leczenie morzem, czyli talasoterapia

talasoterapia

Talasoterapia, czyli leczenie morzem jest polecane dla osób w różnym wieku.

Wykorzystywanie różnorodnych bodźców, pobieranych z natury, takich jak wpływ światła słonecznego czy wody jest już od dawna stosowane w rehabilitacji. Fizykoterapia, bo tak nazywa się dziedzina fizjoterapii, która czerpie z natury, a także z różnorodnych urządzeń, jest dziedziną bardzo szeroką. Dziś zatrzymamy się nad dziedzinie, która łączy w sobie różne formy oddziaływania. Słowo talasoterapia wywodzi się od dwóch słów z greki: thalassa, oznaczającego morze oraz therapea, które oznacza pielęgnować.

Tak więc talasoterapia to forma terapii, która wykorzystuje leczniczy wpływ morza. Polecana jest zwłaszcza osobom przemęczonym, zestresowanym i cierpiącym na bezsenność. Pomaga również przy takich schorzeniach jak reumatyzm, niedoczynność tarczycy, bóle kręgosłupa, choroby skóry czy schorzenia dróg oddechowych. W talasoterapii wykorzystuje się wiele czynników, związanych z morzem, a więc nie tylko morski klimat, lecz także wodę morską, wodorosty, algi, muł czy piasek. Ważne jest, by ośrodek, który proponuje talasoterapię znajdował się w miejscu, które jest czyste i nieskażone.

Konieczne jest, by było to miejsce położone jak najbliżej morze, gdyż we wszystkich zabiegach hydroterapeutycznych stosuje się przefiltrowaną i oczyszczoną wodę morską, która nie traci jednak swoich cennych, terapeutycznych właściwości. Często zabiegi talasoterapii proponowane są w SPA, położonych nad morzem, jako uzupełnienie oferty zabiegów relaksujących i upiększających. Aby terapia tego typu była skuteczna pobyt w ośrodku powinien trwać co najmniej kilka dni, gdyż wtedy można wykorzystać wszystkie atuty leczenia morzem.

Fizjoterapia Anin – Centrum Medyczne Forus