Jak radzić sobie ze skurczami mięśni?

skurcze mięśni

Skurcze mięśni mogą być bolesne.

Skurcze mięśni są bolesną przypadłością, mogą się przytrafić każdemu, ważne, by wiedzieć, jaka jest  ich przyczyna i jak sobie z nimi radzić. Najczęściej trwają od kilku do kilkunastu minut, jednak jeśli trwają więcej niż 24 h należy skontaktować się z lekarzem. Mogą je spowodować : odwodnienie organizmu, nadwyrężenie lub brak odpowiednich składników odżywczych takich jak magnez, wapń i potas.

Najskuteczniejsze metody zwalczenia skurczu to:

–  rozmasowanie i rozciąganie – często podczas skurczu mimowolnie blokujemy mięśnie, co powoduje, że skurcz trwa dłużej. Należy powoli rozciągać i rozmasować obolałe miejsce, aż skurcz minie.

–  nawadnianie –  jest to niejako środek zapobiegający w profilaktyce przeciwskurczowej, albowiem odwodnienie jest jedną z głównych przyczyn skurczów mięśni. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, warto pić napoje zawierające elektrolity, które wypłukują się z organizmu wraz z potem.

schłodzenie  – okładanie lodem w połączeniu z wmasowaniem maści przeciwbólowej jest bardzo szybkim sposobem zwalczenia skurczu.

Aby uchronić się przed niechcianymi skurczami mięśni wybieraj dietę bogatą w potas, wapń, magnez i sód. Produkty bogate w te składniki to np.  awokado, banany, sery, nabiał oraz cytrusy. Skurcze bardzo często zdarzają się w czasie wysiłku fizycznego, aby tego uniknąć należy się odpowiednio przygotować do ćwiczeń, delikatnie się rozciągnąć i rozgrzać mięśnie. Jeśli skurcze pojawiają się bardzo często należy skonsultować się z lekarzem, który powinien zlecić badanie krwi w celu sprawdzenia równowagi elektrolitycznej.