Czym są ortezy i kiedy się je stosuje?

ortezy

Orteza jest wygodniejsza niż gips.

Ortezy to aparaty ortopedyczne, które stabilizują kończynę, zastępując gips. Dzięki nim uniknąć można nakładaniu opatrunku gipsowego. Ortezy stabilizują staw poprzez jego unieruchomienie czy też ograniczenie ruchomości. Mają zastosowanie w przypadku skręceń, zwichnięć i innych urazów. Stosowane są także w przypadku chorób reumatycznych oraz schorzeń o podłożu neurologicznym, w wyniku których dochodzi do upośledzenia pracy stawu.

Konieczność zastosowania ortezy zleca lekarz, po przebadaniu pacjenta i ocenieniu, czy orteza będzie w jego wypadku najlepszym rozwiązaniem. Nie każdy bowiem uraz może być podstawą do zamienienia gipsu na ortezę. Ponadto pacjent musi być świadomy, że w przypadku noszenia ortezy musi się stosować do zaleceń specjalisty, by spełniła ona swoje zadanie. Ortezy można podzielić na sztywne, półsztywne i miękkie. Rodzaj ortezy zależy od schorzenia bądź urazu i jest dobierany przez lekarza w celu osiągnięcia jak najlepszego rezultatu.

Ortezy są wygodniejsze i lżejsze niż opatrunek gipsowy, łatwiejsze do utrzymania w czystości oraz pozwalają na wczesne zapoczątkowanie rehabilitacji, co jest bardzo ważne. Jednocześnie warto zauważyć, że orteza nie zastąpi rehabilitacji, jest tylko pomocą w procesie powrotu do zdrowia. Odciążenie stawu pozwala również na zmniejszenie ilości farmakologicznych środków przeciwbólowych. Dla pełnego powrotu do zdrowia niezbędna jest kompleksowa rehabilitacja, obejmująca między innymi kinezyterapię.

Fizoterapeuta Radość – Centrum Medyczne Forus