Czy przy płaskostopiu niezbędna jest fizjoterapia?

leczenie płaskostopiaPłaskie stopy to częsta przypadłość, która dotyka dzieci, ale też i niektórych dorosłych. Prawidłowa budowa stopy jest taka, że stopa nie dotyka całą powierzchnią ziemi. Tymczasem przy występowaniu płaskostopia cała  bądź prawie cała płaszczyzna stopy przylega do ziemi. Nie jest to prawidłowe i wymaga leczenia ortopedycznego.

Jak nie dopuścić do płaskostopia?

Każde dziecko rodzi się z płaskostopiem fizjologicznym, jednak wraz z czasem ono znika. Niestety w niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie, ponieważ nieleczone płaskostopie może prowadzić do koślawienia, a także do bólów łydek czy kolan. Zapobieganie płaskostopiu jest ważne od pierwszych miesięcy życia. Stópki maluszka nie powinny być skrępowane, tak, by mógł on nimi swobodnie poruszać. Kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, wówczas warto pomyśleć o dobrze dobranych butach, a także o umożliwieniu dziecku biegania na bosaka po różnych, zwłaszcza naturalnych płaszczyznach. Płaskostopie fizjologiczne powinno zniknąć około 4-5 roku życia dziecka. Jeżeli tak nie jest, to niezbędna będzie konsultacja ortopedy.

Gimnastyka w leczeniu płaskostopia

Kiedy ortopeda anin stwierdzi konieczność leczenia płaskostopia, wówczas zaleci ćwiczenia z fizjoterapeutą. Warto wybrać się na kilka wizyt u rehabilitanta, a także ćwiczyć w domu, aby jak najszybciej pokonać tę dolegliwość. Warto podkreślić, że ważną rolę odgrywa również dobrze dobrane obuwie. Nie powinno ono być ani za małe, ani za duże. Dziecko nie powinno także nosić butów po starszym rodzeństwie, gdyż każda osoba ma specyficzne ułożenie stopy. W leczeniu płaskostopia stosuje się również wkładki korekcyjne i obuwie ortopedyczne, a w niektórych przypadkach – leczenie operacyjne.