Jak radzić sobie z płaskostopiem u dziecka?

płaskostopie  u dziecka

Jeśli przedszkolak ma płaskostopie to warto pomyśleć o gimnastyce korekcyjnej.

Każda mama uważnie obserwuje rozwój swojego dziecka, oceniając, czy jest on prawidłowy. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast stara się skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem-pediatrą lub innymi specjalistami w różnych dziedzinach. Kiedy dziecko około pierwszego roku życia zaczyna stawiać pierwsze kroki, to jest to ważny moment w jego rozwoju. Warto zwrócić uwagę na to, by dziecko w tym wieku jak najczęściej chodziło na bosaka po różnorodnym podłożu. Piasek, trawa, a nawet drobne kamyki nie są dziecku straszne, a chodzenie po nich jest nie tylko atrakcją, lecz także znakomitym ćwiczeniem mięśni, odpowiedzialnych za właściwe ukształtowanie stopy.

Maluch do czwartego roku życia może mieć płaskostopie fizjologiczne. Jeśli jednak zauważymy, że pięciolatek ma płaskostopie, to należy udać się na konsultację do lekarza, aby wdrożyć odpowiednią rehabilitację. Proste ćwiczenia można przeprowadzać w domu, nawet w ramach zabawy z dzieckiem. Nieleczone płaskostopie może zaburzyć prawidłową postawę ciała i być przyczyną problemów z poruszaniem się dziecka. Zaniedbane płaskostopie w przyszłości może skutkować dolegliwościami bólowymi, obniżoną sprawnością stóp, szybszym męczeniem się oraz zmianami zwyrodnieniowymi stawów.

Płaskostopie u dzieci to dziś bardzo częsta dolegliwość, dlatego warto pamiętać, że również obuwie ma swój wpływ na tę dolegliwość. Wybierając buty dla dziecka warto kierować się nie tylko ceną, lecz także jakością ich wykonania, stabilnością oraz naturalnym materiałem, z którego są wykonane.

Fizjoterapeuta Warszawa – Centrum Medyczne Forus