Czy przy płaskostopiu niezbędna jest fizjoterapia?

leczenie płaskostopiaPłaskie stopy to częsta przypadłość, która dotyka dzieci, ale też i niektórych dorosłych. Prawidłowa budowa stopy jest taka, że stopa nie dotyka całą powierzchnią ziemi. Tymczasem przy występowaniu płaskostopia cała  bądź prawie cała płaszczyzna stopy przylega do ziemi. Nie jest to prawidłowe i wymaga leczenia ortopedycznego.

Jak nie dopuścić do płaskostopia?

Każde dziecko rodzi się z płaskostopiem fizjologicznym, jednak wraz z czasem ono znika. Niestety w niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie, ponieważ nieleczone płaskostopie może prowadzić do koślawienia, a także do bólów łydek czy kolan. Zapobieganie płaskostopiu jest ważne od pierwszych miesięcy życia. Stópki maluszka nie powinny być skrępowane, tak, by mógł on nimi swobodnie poruszać. Kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, wówczas warto pomyśleć o dobrze dobranych butach, a także o umożliwieniu dziecku biegania na bosaka po różnych, zwłaszcza naturalnych płaszczyznach. Płaskostopie fizjologiczne powinno zniknąć około 4-5 roku życia dziecka. Jeżeli tak nie jest, to niezbędna będzie konsultacja ortopedy.

Gimnastyka w leczeniu płaskostopia

Kiedy ortopeda anin stwierdzi konieczność leczenia płaskostopia, wówczas zaleci ćwiczenia z fizjoterapeutą. Warto wybrać się na kilka wizyt u rehabilitanta, a także ćwiczyć w domu, aby jak najszybciej pokonać tę dolegliwość. Warto podkreślić, że ważną rolę odgrywa również dobrze dobrane obuwie. Nie powinno ono być ani za małe, ani za duże. Dziecko nie powinno także nosić butów po starszym rodzeństwie, gdyż każda osoba ma specyficzne ułożenie stopy. W leczeniu płaskostopia stosuje się również wkładki korekcyjne i obuwie ortopedyczne, a w niektórych przypadkach – leczenie operacyjne.

 

Jak radzić sobie z płaskostopiem u dziecka?

płaskostopie  u dziecka

Jeśli przedszkolak ma płaskostopie to warto pomyśleć o gimnastyce korekcyjnej.

Każda mama uważnie obserwuje rozwój swojego dziecka, oceniając, czy jest on prawidłowy. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast stara się skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem-pediatrą lub innymi specjalistami w różnych dziedzinach. Kiedy dziecko około pierwszego roku życia zaczyna stawiać pierwsze kroki, to jest to ważny moment w jego rozwoju. Warto zwrócić uwagę na to, by dziecko w tym wieku jak najczęściej chodziło na bosaka po różnorodnym podłożu. Piasek, trawa, a nawet drobne kamyki nie są dziecku straszne, a chodzenie po nich jest nie tylko atrakcją, lecz także znakomitym ćwiczeniem mięśni, odpowiedzialnych za właściwe ukształtowanie stopy.

Maluch do czwartego roku życia może mieć płaskostopie fizjologiczne. Jeśli jednak zauważymy, że pięciolatek ma płaskostopie, to należy udać się na konsultację do lekarza, aby wdrożyć odpowiednią rehabilitację. Proste ćwiczenia można przeprowadzać w domu, nawet w ramach zabawy z dzieckiem. Nieleczone płaskostopie może zaburzyć prawidłową postawę ciała i być przyczyną problemów z poruszaniem się dziecka. Zaniedbane płaskostopie w przyszłości może skutkować dolegliwościami bólowymi, obniżoną sprawnością stóp, szybszym męczeniem się oraz zmianami zwyrodnieniowymi stawów.

Płaskostopie u dzieci to dziś bardzo częsta dolegliwość, dlatego warto pamiętać, że również obuwie ma swój wpływ na tę dolegliwość. Wybierając buty dla dziecka warto kierować się nie tylko ceną, lecz także jakością ich wykonania, stabilnością oraz naturalnym materiałem, z którego są wykonane.

Fizjoterapeuta Warszawa – Centrum Medyczne Forus