Masaż, który leczy

masażChoć masaż większości osób kojarzy się z relaksem i uspokojeniem, to jednak w rękach odpowiedniego masażysty dzięki masażowi będziemy mogli szybko wrócić do formy po urazie.

Na czym polega masaż leczniczy?

Masaż leczniczy polega na oddziaływaniu dłońmi masażysty na różnorodne części ciała w celu wywołania efektu leczniczego. Masaż najczęściej stosowany jest jako element rehabilitacji po złamaniach, skręceniach, urazach. Istotną rolę odgrywa w rehabilitacji osób po udarach, a także cierpiących na niedowłady czy porażenia, które mają ograniczoną swobodę ruchu. U osób leżących masaż pomaga w zachowaniu prawidłowej elastyczności mięśni. Masaż bywa uzupełnieniem innych metod rehabilitacji, może być przeprowadzany na całym ciele bądź też na poszczególnych jego obszarach (np. masaż kręgosłupa czy masaż kończyn).

Czy jeden masaż pomoże?

Choć nawet jeden masaż może nam poprawić samopoczucie, to jednak aby osiągnąć efekt leczniczy niezbędna jest cierpliwość i regularność. Masaże najczęściej stosowane są w seriach po 10 masaży w krótkich odstępach czasu. Działanie masażu jest dwutorowe: po pierwsze zwiększa przepływ krwi i limfy w masowanych obszarach, a także rozluźnia mięśnie. Dzięki zaś zwiększonemu przepływowi krwi ma także działanie pobudzające dla całego organizmu i przyśpiesza usuwanie substancji powstałych w skutek przemiany materii.

Jak przebiega masaż?
Masaż może odbywać się zarówno w gabinecie rehabilitanta, jak i w niektórych przypadkach w domu pacjenta. Pacjent jest proszony o położenie się na specjalną kozetkę i odsłonięcie masowanej części ciała (na przykład pleców w przypadku masażu kręgosłupa). Masażysta przy zastosowaniu olejku do masażu rozpoczyna wykonanie masażu. W zależności od masowanego obszaru może to potrwać od 15 do 60 minut. Po masażu pacjent przez chwilę odpoczywa, po czym może udać się do domu.