Choroby reumatyczne

choroba zwyrodnieniowa stawówReumatyzm to potoczne określenie szerokiego spektrum chorób o charakterze reumatycznym, które powodują ograniczenie ruchomości osoby chorej. Choroby reumatyczne dotykają duży odsetek osób w podeszłym wieku, lecz także coraz częściej zdarzają się również u osób młodszych.

Przyczyny chorób reumatycznych

Choroby reumatyczne mają podłoże autoimmunologiczne. Układ odpornościowy atakuje własne komórki, co prowadzi do trwałego stanu zapalnego. Nie do końca wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną chorób reumatycznych. Przypuszcza się, że wpływ mogą mieć przebyte infekcje, czynniki genetyczne, a także niektóre leki.

Jak rozpoznać choroby reumatyczne?

Większość chorób reumatycznych objawia się utrudnioną ruchomością w obrębie zajętego stawu. W zależności od rodzaju choroby objawy mogą być zróżnicowane. Na przykład choroba zwyrodnieniowa stawów charakteryzuje się silnym bólem przy obciążeniu, strzykaniem i trzaskami w stawach. Z kolei reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się poranną sztywnością stawów i zwykle dotyka obrębu małych stawów.

Rehabilitacja w chorobach reumatycznych

Leczenie chorób reumatycznych jest dobierane indywidualnie do pacjenta, ze względu na dużą różnorodność objawów. Bardzo ważną rolę w leczeniu chorób reumatycznych odgrywa rehabilitacja, zwłaszcza ruchowa. Kinezyterapia, prowadzona pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty zwiększa możliwości ruchowe pacjenta. Wsparciem kinezyterapii są także metody fizykoterapeutyczne, takie jak krioterapia, laseroterapia czy magnetoterapia. Regularnie prowadzona fizjoterapia poprawia ruchomość i spowalnia postęp choroby.

 

Rehabilitacja przy chorobach reumatycznych

reumatyzmPod pojęciem chorób reumatycznych kryje się nie tylko reumatyzm, ale także wiele innych chorób. Najczęściej reumatyzmem nazwane jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy reumatyzmu

Jednym z pierwszych objawów reumatyzmu jest bolesność i sztywność stawu występująca po nocnym wypoczynku, która jednak ustępuje, kiedy staw się rozrusza. Zwykle dolegliwości te składamy na karb nieprawidłowej pozycji w czasie spania, a tymczasem jest to jeden z pierwszych sygnałów choroby. Do lekarza udajemy się zazwyczaj wówczas, gdy silny ból jest już nie do zniesienia. Tymczasem warto udać się na wizytę lekarską już przy zauważeniu pierwszych dolegliwości, bowiem przy odpowiednim leczeniu i rehabilitacji, objawy choroby reumatycznej mogą być słabsze. W procesie leczenia szczególnie ważna jest fizjoterapia radość, ponieważ spowalnia ona przebieg choroby i pozwala na zachowanie ruchomości stawów.

Ruch na zdrowe stawy

Codzienna aktywność fizyczna jest ważna dla całego naszego ciała, nie tylko dla naszych stawów. Jednak i one będą działały sprawniej, kiedy będziemy się ruszać. W czasie ruchu bowiem chrząstka stawowa jest lepiej odżywiona, dzięki czemu zmiany degeneracyjne, zachodzące wraz z wiekiem nie następują tak szybko. Zwykle osoby cierpiące na reumatyzm starają się unikać ruchu i przez to ich stan ulega pogorszeniu. Przy chorobie rematycznej warto skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą, którzy zalecą odpowiednią rehabilitację, na przykład kinezyterapię czy ćwiczenia w wodzie.

Kinezyterapia i inne metody rehabilitacyjne

W leczeniu chorób reumatycznych najczęściej stosuje się kinezyterapię, czyli gimnastykę leczniczą. Często zaleca się chorym stosowanie terapii skojarzonych, które łączą różne metody rehabilitacji. Oprócz kinezyterapii w chorobach reumatycznych stosuje się także magnetoterapię, masaż, leczenie uzdrowiskowe, termoterapię, peloidoterapię czy elektroterapię. Zaleca się również masaże, które zmniejszają sztywność i napięcie mięśni, a także poprawiają ukrwienie okolicy stawu.

Reumatyzm

reumatyzm

Choroby reumatyczne mogą dotykać także młodych ludzi.

Wiele starszych osób narzeka na reumatyzm. Tymczasem okazuje się, że może on pojawić się nawet u małych dzieci. Po pierwsze – należy wyjaśnić, że reumatyzm jest potocznym określeniem chorób reumatycznych. Reumatyzm, rozumiany jako choroba zwyrodnieniowa stawów, zwykle dotyka osób w starszym wieku, jednak choroby reumatyczne mogą pojawić się także u osób młodszych. Chorobą reumatyczną jest na przykład zespół cieśni nadgarstka, zwykle występujący u osób często i długo pracujących na komputerze.

Choroby reumatyczne zasadniczo można podzielić na trzy grupy: choroby niezapalne, obejmujące zwyrodnienia stawów, zespoły bólowo-przeciążeniowe, które mogą dotykać młodszych osób, a także na choroby zapalne, czyli choroby objawiające się stanem zapalnym tkanki łącznej. Część chorób reumatoidalnych należy do grupy chorób autoimmunologicznych, dlatego też nie można mówić w tym przypadku o profilaktyce. Jeśli w rodzinie występowały choroby reumatyczne, to jest duża szansa, że pojawią się w kolejnych pokoleniach, gdyż część z nich jest warunkowana genetycznie.

Przy podejrzeniu chorób reumatycznych należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Jeśli zajdzie taka konieczność, to skieruje on pacjenta do reumatologa. Dzieje się tak zwłaszcza u osób, u których ból i obrzęk stawów trwają powyżej 6 tygodni i nie zmniejszają się przy zastosowaniu leczenia objawowego. Leczenie chorób reumatycznych zwykle dąży do poprawy ruchomości stawu i zapobiegania niepełnosprawności. Często zdarza się tak, że pacjent będzie się leczył do końca życia, gdyż choroby reumatyczne co jakiś czas ulegają zaostrzeniu.

Reumatologia Wawer – Centrum Medyczne Forus