Gimnastyka korekcyjna

gimnastyka korekcyjnaWielu osobom gimnastyka korekcyjna kojarzy się ze szkołą i nudnymi ćwiczeniami. Choć obecnie w wielu szkołach nie ma już gimnastyki korekcyjnej, to jednak warto wiedzieć, że są to zajęcia niezwykle korzystne dla dzieci.

Zadania gimnastyki korekcyjnej

Gimnastyka korekcyjna tp specyficzna forma ćwiczeń, zalecana dzieciom, które mają wady postawy, aby przy wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń gimnastycznych pracowały one nad nie tylko nad prawidłową postawą, lecz także i nad wzmocnieniem całego ciała. W dzisiejszych czasach wiele dzieci ma wady postawy wynikające ze zbyt długiego przesiadywania przed komputerem czy telewizorem. Dodatkowo wady mogą się pogłębiać przy zbyt małej aktywności fizycznej. Choć w szkołach tygodniowo są co najmniej 3 godziny wychowania fizycznego, to jednak rzadko wykonuje się na nich ćwiczenia korekcyjne. Powodem jest to, że gimnastyka korekcyjna powinna być dopasowana do rodzaju wady, a na zajęciach wychowania fizycznego nie jest to możliwe. Gimnastyka korekcyjna wyrabia nawyk trzymania prawidłowej postawy ciała w codziennym życiu.

Ćwiczenia w domu czy z fizjoterapeutą?

Jeżeli lekarz pediatra zalecił dziecku gimnastykę korekcyjną, wówczas warto rozejrzeć się za sprawdzonym fizjoterapeutą, który mógłby takie ćwiczenia poprowadzić. W niektórych miejscowościach można skorzystać z ćwiczeń w małych, kilkuosobowych grupach, które mają tę samą wadę postawy, na przykład lordozę czy skoliozę. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszt zajęć może być nieco niższy niż w przypadku ćwiczenia tylko z pacjenta z fizjoterapeutą. Przewagą tego drugiego rozwiązania jest fakt, że przez cały czas trwania zajęć gimnastyki korekcyjnej fizjoterapeuta anin poświęca czas tylko jednej osobie, nie dzieląc swojej uwagi pomiędzy kilku pacjentów. Gimnastyka korekcyjna tylko z rehabilitantem pozwala także na wykonywanie większej ilości ćwiczeń, wymagających zastosowania różnych sprzętów.

Leczenie skolioz

leczenie skolioz

Wcześnie wykryta skolioza może być wyleczona przez gimnastykę korekcyjną.

Leczenie skolioz, czyli bocznych skrzywień kręgosłupa to zagadnienie złożone, ponieważ każdorazowo wymaga indywidualnego podejścia do leczonego pacjenta, a także uważnego obserwowania procesu leczenia, ściśle połączonego z rehabilitacją ruchową. Celem leczenia skolioz jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała, za czym idzie utrzymanie dobrego stanu ogólnego. W niektórych wypadkach daje się zminimalizować proces zniekształcenia lub spowolnić jego przebieg. Sposobów leczenia skolioz jest kilka, począwszy od postępowania profilaktycznego opartego na unikaniu zbędnych obciążeń oraz przypominaniu o konieczności utrzymania poprawnej postawy ciała, aż po leczenie operacyjne.

Skoliozy można leczyć także ułożeniowo w celu odciążenia lub korekcji. Najczęściej skoliozy leczy się przez usprawnianie za pomocą gimnastyki korekcyjnej, która ma na celu zlikwidowanie zaistniałej wady lub też zatrzymanie jej postępowania. Leczenie skolioz, oparte na kinezyterapii, wspiera się naświetlaniami lampą Sollux, ciepłymi okładami, masażem i laseroterapią w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów rehabilitacyjnych.

Jeśli ćwiczenia nie pomogą, może się okazać, że konieczne jest noszenie gorsetu, który zatrzyma proces krzywienia się kręgosłupa poprzez ograniczenie zakresu jego ruchomości. W niektórych wypadkach konieczne może się okazać leczenie operacyjne, stosowane u tego odsetka osób, które mają skrzywienie boczne przekraczające 40 stopni. Operacja polega na unieruchomieniu kręgosłupa prętami przykręconymi do kości. Leczenie operacyjne ma jednak wiele wad, więc jeśli tylko to możliwe, lekarze starają się uniknąć tej metody leczenia skolioz.

Fizjoterapeuta Wawer – Centrum Medyczne Forus

Rodzaje skrzywień kręgosłupa

skolioza

Przy skrzywieniach kręgosłupa bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia.

Nieprawidłowe skrzywienia kręgosłupa to najczęstsze choroby układu kostnego, które dotykają dzieci. Mogą one być spowodowane zarówno urazami (zwichnięcie bioder, złamanie kości ogonowej), a także zbyt szybkim wzrostem kręgosłupa w stosunku do otaczających go mięśni lub nieprawidłowym sposobem żywienia ze zbyt dużą ilością konserwantów.

Wyróżnić możemy następujące rodzaje skrzywień kręgosłupa:
kifoza – piersiowa, która kształtuje się już w życiu płodowym, a ustala do wieku wczesnoszkolnego, powinna wynosić 20-40 stopni; krzyżowa – odcinek krzyżowy wygięty jest ku tyłowi. Kifoza patologiczna nazywana jest garbem.
lordoza – szyjna, która kształtuje się w momencie podnoszenia główki przez niemowlę, ustala się podobnie jak kifoza piersiowa w okolicy 7 roku życia, powinna wynosić 20-40 stopni; lędźwiowa, która kształtuje się w drugim roku życia, a ustala w okresie dojrzewania, powinna wynosić 30-50 stopni.
skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa, może w niektórych przypadkach występować jako skrzywienie wrodzone.

Kifoza i lordoza są fizjologicznymi skrzywieniami kręgosłupa, jednak przy nieodpowiednich warunkach mogą stać się patologiczne. Najczęstsze przyczyny patologicznych skrzywień kręgosłupa to noszenie ciężkiego plecaka w nieodpowiedni sposób, zła postawa siedząca, noszenie zbyt dużych ciężarów, pochylanie się przez kilka godzin(na przykład w czasie pracy), a także wykonywanie prac jedynie jedną stroną ciała(na przykład gra w tenisa). Przy szybkim wykryciu nieprawidłowych skrzywień kręgosłupa ważne jest, by jak najszybciej rozpocząć proces rehabilitacji.

Centrum Rehabilitacji Anin