Skręcenie kostki

skręcona kostka

Skręcona kostka to bolesny uraz.

Skręcenie kostki to uraz bardzo powszechny. Niewiele trzeba, aby poczuć nagły ból, który jest wynikiem tego urazu. Wystarczy nieprawidłowo postawiona stopa, brak rozgrzewki przed ćwiczeniami czy skok z niewielkiej nawet wysokości. Po urazie pojawia się ból i opuchlizna. Wbrew pozorom skręcenie kostki to uraz dość poważny – trudno go zdiagnozować, ale każdorazowo wymaga interwencji lekarza, nawet jeżeli jest niewielki. Rozpoznaje się trzy stopnie skręcenia kostki: lekki, średniego stopnia i ciężki.

W przypadku stopnia lekkiego warto zastosować chłodne okłady, aby zmniejszyć opuchliznę. Należy też zaprzestać większego wysiłku fizycznego. Lekarz zaleci zapewne stabilizację stawu oraz rehabilitację. W urazach tego typu stosuje się krioterapię miejscową, zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego oraz kinezyterapię. Przy skręceniach średniego stopnia może zostać zlecone założenie gipsu. Powrót do sprawności będzie dłuższy, a kostki nie można nadwyrężać przez dłuższy czas. Po zdjęciu gipsu mogą zostać zlecone zabiegi z wykorzystaniem prądów diadymicznych, które będą miały na celu działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.

Przy urazie trzeciego stopnia konieczne może się okazać leczenie operacyjne, a po nim nawet trzymiesięczny  okres stabilizacji stawu. Po tym okresie należy rozpocząć rehabilitację z wykorzystaniem kinezyterapii. Przy skręceniu kostki polecaną aktywnością fizyczną jest pływanie, które usprawnia staw, jednocześnie nie narażając go na kolejny uraz. Warto pamiętać, że skręcona kostka jest słabsza i może to powodować kolejne urazy tego typu w przyszłości.

Fizjoterapia Radość – Centrum Medyczne Forus