Choroba zwyrodnieniowa stawów

choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka osób w różnym wieku.

Wiele osób skarży się na problemy ze stawami. Co warte zauważenia, problem ten nie dotyczy tylko osób starszych. U coraz liczniejszej grupy młodych osób diagnozowana jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Dochodzi do niej poprzez uszkodzenie jakości i ilości chrząstki stawowej, której zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawu. Kiedy ulega ona uszkodzeniu, może dojść także do uszkodzenia innych struktur, które budują staw. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Na niektóre z nich mamy wpływ, więc możemy w jakiś sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Przykładowo osoby z nadwagą należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia tej choroby, dlatego warto dbać o to, by nasza waga była prawidłowa. Również ogólna kondycja fizyczna jest ważna, ponieważ warunkuje dobre funkcjonowanie mięśni naszego ciała. Należy zwracać także uwagę na czynniki ryzykowne, które mogą spowodować uszkodzenie chrząstki: uprawianie sportów czy pracę w środowisku, w którym występują drgania.

O wystąpieniu choroby zwyrodnieniowej stawów mogą świadczyć między innymi następujące objawy: ból, zwłaszcza przy rozpoczynaniu ruchu, ograniczenie ruchomości stawu, trzeszczenie, a także sztywność, występująca po dłuższym czasie nieruchomości, na przykład po nocnym odpoczynku. Leczenie choroby zwyrodnieniowej polega głównie na złagodzeniu dolegliwości bólowych, tak, by umożliwić normalne funkcjonowanie. Zwykle jednak choroba zwyrodnieniowa stawów postępuje wraz z wiekiem.

Reumatologia Warszawa – Centrum Medyczne Forus