Terapia manualna

rehabilitacjaTerapia manualna to jedna z popularniejszych metod fizjoterapii. Jest bardzo pomocna przy diagnozowaniu oraz planowaniu, a także ekspresowym leczeniu zaburzeń związanych z układem ruchu. Terapia ta nosi taką, a nie inną nazwę, wszelkie czynności związane z zabiegiem wykonuje się za pomocą rąk.

Głównym zadaniem terapii manualnej jest zlokalizowanie wszelkich patologii związanych z mięśniami, stawami i więzadłami. Można stwierdzić, że terapia ta skierowana jest na wszystkie części ciała, gdyż zazwyczaj działanie poszczególnych elementów systemu ruchowego jest wzajemnie powiązane.

Terapia manualna i jej metody oddziaływania

Pośród wszelkich działań terapeutycznych w terapii manualnej można wymienić kilka podstawowych technik, jakie stosuje się do konkretnych przypadków. Jedną z takich technik zaliczanych do terapii manualnej są mobilizacje. Są to ćwiczenia na poprawę ruchomości stawów. Kolejną techniką jest stretching, czyli rozciąganie, który ma wpływ na wszystkie elementy układu ruchowego człowieka.

Dobry terapeuta podpowie jak wykonywać ćwiczenia samodzielnie w domu, by zdecydowanie dbać o newralgiczne punkty całego układu mięśniowo-stawowego.

Jakie są wskazania do stosowania terapii manualnej

Dolegliwości w obrębie systemu mięśniowo – stawowego są wystarczającym powodem, dla którego warto zastosować terapię manualną. Dodatkowe wady postawy oraz wszelkie zwyrodnienia mogą być zniwelowane właśnie dzięki takiej terapii. Dobrze przeprowadzona terapia manualna usunie nadmierne napięcie mięśniowe oraz towarzyszące mu nerwobóle, a także drętwienia.

Terapia manualna i jej cele

Jak każda terapia, nawet ta manualna musi mieć jakiś cel. Głównym celem omawianego rodzaju terapii jest poprawienie jakości życia pacjenta, która jest utrudniona przez obciążenia i schorzenia wywołane obciążeniami mięśni i stawów. Terapia manualna ma wpływ na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania oraz uprawiania sportów, przy okazji nie wykorzystując farmakologii.

Wszystkie działania fizjoterapeuty poprzedzone są rzetelnym wywiadem oraz diagnozą, a także oceną stanu pacjenta. Niezbędne umiejętności, jakie posiadają nasi fizjoterapeuci pozwolą pacjentom pożegnać się z problemami.

 

 

 

Postępowanie rehabilitacyjne przy kręczu szyi

kręcz szyi

Postępowanie rehabilitacyjne przy kręczu szyi należy zacząć jak najszybciej.

Kręcz szyi to dolegliwość, która dotyka przede wszystkim dzieci, lecz może także wystąpić u osób dorosłych. Dysfunkcja ta pogłębia się wraz z rozwojem dziecka, dlatego po zauważeniu tego schorzenia należy jak najszybciej zdiagnozować je i rozpocząć rehabilitację. Kręcz szyi to nienaturalne przechylenie szyi w taki sposób, że wydaje się, iż osoba dotknięta kręczem szyi patrzy w bok i w górę. Z tego powodu z jednej strony szyi mięśnie są cały czas nienaturalnie napięte, z drugiej zaś przykurczone.

Brak rehabilitacji może pogłębić dysfunkcję i spowodować deformacje, takie jak asymetrię twarzy, skrzywienia kręgosłupa czy zniekształcenia uszu. Przy wrodzonym kręczu szyi zwłaszcza pochodzenia kostnego ważne jest, by leczenie rozpocząć już na etapie niemowlęctwa, gdyż wczesne rozpoczęcie leczenia rokuje pełnym wyleczeniem. Z kolei w przypadku kręczu szyi nabytego na skutek stanu zapalnego, dyskopatii czy chorób reumatycznych należy podjąć rehabilitację w momencie zdiagnozowania problemu. Najczęściej polega ona na masażu i terapii manualnej.

W schorzeniu tym stosuje się również światłolecznictwo, laseroterapię, a także kinesiotaping, o którym pisaliśmy w zeszłym miesiącu. Jeśli rehabilitacja jest podjęta zbyt późno, może się okazać, że będzie ona mało skuteczna, a kręcz szyi przejdzie w fazę przewlekłą, która jest wynikiem nieprawidłowej postawy ciała, a także porażeń czy wad neurologicznych. Jeśli rehabilitacja nie daje efektów i poprawy stanu zdrowia pacjenta, stosuje się leczenie operacyjne.

Rehabilitacja Warszawa – Centrum Medyczne Forus

Czym jest terapia manualna i kiedy może pomóc?

Terapia manualna to forma rehabilitacji, obejmująca problemy z narządami ruchu. Często zawężana jest ona tylko do kręgosłupa i mylona z kręgarstwem, jednak jest to błędne. Terapia manualna ma na celu wyleczenie zaburzeń czynnościowych narządu ruchu, które są odwracalne. Najczęściej stosuje się ją jako metodę fizjoterapeutyczną przy problemach związanych z przeciążeniami, urazami, stanami zapalnymi oraz mikrourazami.

Terapia manualna ma zastosowanie przy takich stanach jak czynnościowe zablokowanie stawów, zmiany w obrębie skóry czy tkanki podskórnej, nieprawidłowe napięcie mięśniowe czy też zaburzenia stereotypów ruchowych. Zaznaczyć należy, że wszelkie zabiegi terapii manualnej wykonywane są tylko i wyłącznie za pomocą rąk terapeuty bez pośrednictwa żadnego narzędzia czy urządzenia. Przed zabiegiem terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, a także badanie manualne, mające na celu ocenę tkanek miękkich, układu kostnego oraz współdziałania poszczególnych struktur ruchu. Ocena jakości i mechaniki ruchów ma na celu dobranie odpowiednich technik, które pomogą zwiększyć sprawność ruchową i usunąć źródło zaburzeń.

Do technik terapii manualnej należy między innymi masaż funkcyjny i poprzeczny, ćwiczenia lecznicze, manipulacje i mobilizacje. Terapia manualna skraca czas leczenia i pozwala na zredukowanie do minimum środków farmakologicznych, zwłaszcza przeciwbólowych. Poprawia to jakość życia i umożliwia powrót do pełnej sprawności społecznej i zawodowej.