Rehabilitacja poprzez terapię skojarzoną

Kąpiele-elektryczno-wodneW medycynie fizykalnej ciągle poszukuje się nowych sposobów rehabilitacji. Udowodniono bowiem, że ma ona skuteczne działanie, zwłaszcza w terapiach przeciwbólowych. Dla zwiększenia możliwości fizjoterapii stosuje się terapie skojarzone.

Czym jest terapia skojarzona?

Terapią skojarzoną nazywa się wszystkie działania, które wymagają zaangażowania więcej niż jednej metody terapeutycznej. Dzięki połączeniu dwóch lub więcej metod leczniczych zwiększa się efektywność terapii. Terapia skojarzona najczęściej stosowana jest w terapii narządów ruchu i ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych w celu ograniczenia bądź zaprzestania farmakologicznego leczenia bólu.

Wskazania do terapii skojarzonej

Główne wskazania do terapii skojarzonej, to przede wszystkim choroby związane ze zwyrodnieniami kręgosłupa, a także zwyrodnieniami stawów obwodowych. Terapia skojarzona ma zastosowanie także w nerwobólach, zapaleniach okołostawowych i w stanach po urazach narządów ruchu.

Metody rehabilitacji wykorzystywane w terapii skojarzonej

Jednym z przykładów terapii skojarzonej są jonoforeza i fonofereza, które łączą metodę fizykalną z farmakoterapią. Jonoforeza wykorzystuje prąd stały w celu wprowadzenia leku przez skórę do tkanek, zaś fonoforezie w tym celu używa się fali ultradźwiękowej. Inne metody to kąpiele elektryczno-wodne.

Dzięki zastosowaniu terapii skojarzonej działanie przeciwbólowe jest skuteczniejsze i prowadzi w niektórych przypadkach do całkowitego zaniku dolegliwości bólowych.