Objawy udaru

 

udarUdar niedokrwienny to choroba, która często dotyka osoby po 40 roku życia. W 80% udar dotyka mózgu i może za sobą nieść bardzo negatywne konsekwencje.

Przyczyny udaru mózgu

Bezpośrednią przyczyną udaru mózgu jest zator, zakrzep lub spadek ciśnienia krwi. Jednakże te czynniki występują na skutek chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca. Na występowanie udaru mózgu wpływ mogą mieć także nadmierna otyłość, brak aktywności fizycznej, alkoholizm, palenie papierosów.

Objawy udaru mózgu

Przy wystąpieniu udaru mózgi niezwykle ważna jest jak najszybsza reakcja na pierwsze objawy. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większa jest możliwość szybkiego powrotu do zdrowia. Częstym objawem udaru jest silny ból głowy, który nie mija po przyjęciu leków przeciwbólowych. Udar objawia się także porażeniem jednej strony ciała, zaburzeniami mowy i widzenia, afazją. Pojawić się mogą urojenia, omamy lub może dojść do całkowitej utraty przytomności.

Jak rozpoznać udar?

Udar można rozpoznać przeprowadzając krótki test. Po pierwsze: osoba, u której podejrzewamy dar, powinna się uśmiechnąć. W przypadku udaru występuje porażenie twarzy, które to uniemożliwia. Osoba powinna także powtórzyć krótkie, ale trudne wyrażenie, na przykład “kaloryfer w kratkę”. Jeżeli sprawia jej to trudność, to również podejrzewać możemy udar. Ostatnim testem jest podniesienie rąk do góry. Osoby z udarem nie będą w stanie podnieść i utrzymać rąk na jednakowym poziomie.

Szybkie rozpoznanie udaru i szybka rehabilitacja po udarze są konieczne, aby pacjent mógł jak najszybciej powrócić do zdrowia i pełnej sprawności.

Rehabilitacja po udarze

rehabilitacja po udarze

Rehabilitację po udarze należy rozpocząć jak najwcześniej.

Udar mózgu to zespół objawów klinicznych, który występuje na wskutek zaburzenia mózgu o charakterze ogniskowym lub całościowym. Może być wynikiem wylewy krwi do mózgu (udar krwotoczny) lub też brakiem dopływu krwi do mózgu (udar niedokrwienny). Udar mózgu jest stanem, który zagraża życiu, dlatego osoba, u której się go podejrzewa, powinna jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Objawy udaru to między innymi: silny ból głowy, połączony z nudnościami i wymiotami, dezorientacja, porażenie połowiczne, opadanie kącika ust, utrata przytomności i śpiączka.

Wczesne zapoczątkowanie rehabilitacji po udarze jest bardzo ważne dla odzyskania jak największej sprawności pacjenta. Jej dobór zależy od deficytów neurologicznych. Osoba po udarze może mieć tylko niewielkie zaburzenia mowy lub równowagi, lecz może także mieć całkowitą afazję i porażenie połowiczne w stopniu znacznym. Podstawą w rehabilitacji po udarze są ćwiczenia ruchowe, których celem jest leczenie niedowładów, zachowanie ruchomości w stawach, poprawa krążenia krwi, a także zabieganie odleżynom u pacjenta leżącego.

Kinezyterapia może być połączona z innymi metodami, takimi jak stymulacja funkcjonalna mięśni czy EMG-biofeedback. Rehabilitacją obejmuje się nie tylko ciało pacjenta, lecz także jego mowę oraz wykonywanie najprostszych czynności, zwłaszcza jeśli w wyniku porażenia są one zaburzone. Nie powinno się dopuścić do zespołu pomijania stronnego oraz wypracowania u chorego nawyków kompensacyjnych.

Neurologia Radość – Centrum Medyczne Forus