Latem uważaj na urazy!

ortezyZbliża się lato – czas wypoczynku, relaksu, ale też i zwiększonego ryzyka urazów. O ile na niektóre sytuacje, takie jak wypadki drogowe, nie do końca jesteśmy w stanie wpłynąć, o tyle możemy zminimalizować ryzyko niektórych urazów.

Nie skacz na główkę

Czas wypoczynku nad wodą wiąże się z ryzykiem urazów kręgosłupa. Co roku wiele osób, zwłaszcza młodych, doznaje urazu kręgosłupa na skutek skoków na główkę w nieznanych miejscach. Nigdy nie wiadomo, co kryje się pod wodą, dlatego należy zachować ostrożność. Woda jest niebezpiecznym żywiołem, dlatego należy także pamiętać o tym, by nie pływać po spożyciu alkoholu.

Złamania, zwichnięcia

Wakacje to także czas, kiedy mamy więcej czasu na aktywność fizyczną. Gramy w piłkę, pływamy,  biegamy, skaczemy na bungee czy próbujemy nowych sportów wodnych. Pamiętaj, że wszystkie te czynności mogą spowodować urazy, takie jak zwichnięcia czy złamania. Przed każdą aktywnością fizyczną pamiętaj o rozgrzewce, która pozwoli ich uniknąć.

Zwiększone ryzyko udaru i zawału

Lato to także czas wysokich temperatur, które mogą mieć wpływ na wystąpienie udaru czy zawału. W czasie największych upałów pozostać w chłodnym pomieszczeniu lub w cieniu, pamiętaj także o piciu odpowiedniej ilości wody, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jeżeli przejdziesz zawał lub udar, pamiętaj, że wcześnie podjęta rehabilitacja daje duże szanse powrotu do normalnego funkcjonowania i nie zwlekaj z jej rozpoczęciem.

Uważaj na zimowe urazy

Choć styczeń niemalże cały upłynął pod znakiem braku śniegu, to jednak pod koniec lutego  pojawił się już długo wyczekiwany przez dzieci, a znienawidzony przez kierowców śnieg. Wraz z pierwszymi płatkami śniegu zaczęły się także różnorodne problemy: źle odśnieżone drogi stały się przyczyną wypadków, a oblodzone chodniki spowodowały liczne upadki, które mogą skończyć się tragicznie.

Może być ślisko

Jak zawsze zimą zwiększa się ilość osób na oddziałach urazowych, a w poczekalni na szpitalnym oddziale ratunkowym trzeba czekać godzinami w kolejce. Często bywa tak, że upadki na zaśnieżonych schodach i chodnikach nie są naszą winą. Na śniegu czy lodzie łatwo jest się poślizgnąć, zwłaszcza jeśli ma się śliskie podeszwy. Problemy mają przede wszystkim osoby starsze i niepełnosprawne ruchowo.

Urazy zdarzające się zimą

Do najczęściej występujących zimowych urazów należą: złamanie szyjki kości udowej, złamanie kości guzicznej, złamanie nadgarstka, złamanie żeber, złamanie kości przedramienia, złamanie nogi, a nawet uraz kręgosłupa. Wszelkie złamania są bolesne, a proces rehabilitacji trwa długo, dlatego warto zapobiegać takim urazom. Przede wszystkim należy wzmocnić kości, a także dbać o ogólną sprawność ruchową. Dobre buty z antypoślizgową podeszwą z pewnością uchronią przed niejednym upadkiem. Warto także ułatwiać sobie, a także innym życie i dbać o odśnieżenie chodników i schodów w pobliżu domu czy budynku. Jeśli zaś zdarzy się nam złamanie, to należy jak najwcześniej rozpocząć rehabilitację, aby w pełni powrócić do zdrowia.

Jak prawidłowo udzielić I pomocy poszkodowanemu?

I pomocKażdy człowiek jest zobowiązany przez prawo do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. Jeżeli widziałeś wypadek lub inne zdarzenie, które wymaga interwencji pogotowia, to pamiętaj, że masz obowiązek zareagować.

 

Nieudzielenie pomocy grozi karą

Choć wiele osób o tym nie wie, to nieudzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej grozi karą. Warto jednak pamiętać o tym, że za udzielenie pomocy uznaje się także wezwanie pogotowia ratunkowego czy zawiadomienie osoby, która ma odpowiednie kwalifikacje, by udzielić pierwszej pomocy – na przykład policjanta czy lekarza.

 

O czym pamiętać, udzielając pierwszej pomocy?

Warto pamiętać, że każda próba udzielenia pierwszej pomocy może być cenna dla poszkodowanego, zwłaszcza jeśli osoba ta nie oddycha lub nie ma zachowanego krążenia. Jeżeli nie wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy, ale chcesz to zrobić, to możesz poprosić o pomoc dyspozytora na linii 112 lub dyspozytora pogotowia. W coraz więcej miejscach znajduje się także automatyczny defibrylator, który poprowadzi cię poprzez proces przywracania akcji serca. Jeżeli udzielasz pomocy ofierze wypadku komunikacyjnego, to przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pacjenta – wyłącz samochód, sprawdź czy paliwo nie wycieka. Jeżeli miejsce jest bezpieczne, wówczas nie wyjmuj poszkodowanego z samochodu, lecz poczekaj do przyjazdu odpowiednich służb. Wypadki komunikacyjne często wiążą się z urazami narządów ruchu lub kręgosłupa. Od razu po zauważeniu wypadku poinformuj pogotowie ratunkowe oraz inne służby, jeżeli jest taka potrzeba. Nie oddalaj się od miejsca wypadku do czasu przyjazdu odpowiednich służb.

Szybkie udzielenie pomocy ofierze wypadku komunikacyjnego, może być bardzo ważne z punktu widzenia późniejszej rehabilitacji. Im szybciej bowiem urazy zostaną opatrzone, tym szybciej również będzie mogła rozpocząć się kompleksowa rehabilitacja.

Masaż, który leczy

masażChoć masaż większości osób kojarzy się z relaksem i uspokojeniem, to jednak w rękach odpowiedniego masażysty dzięki masażowi będziemy mogli szybko wrócić do formy po urazie.

Na czym polega masaż leczniczy?

Masaż leczniczy polega na oddziaływaniu dłońmi masażysty na różnorodne części ciała w celu wywołania efektu leczniczego. Masaż najczęściej stosowany jest jako element rehabilitacji po złamaniach, skręceniach, urazach. Istotną rolę odgrywa w rehabilitacji osób po udarach, a także cierpiących na niedowłady czy porażenia, które mają ograniczoną swobodę ruchu. U osób leżących masaż pomaga w zachowaniu prawidłowej elastyczności mięśni. Masaż bywa uzupełnieniem innych metod rehabilitacji, może być przeprowadzany na całym ciele bądź też na poszczególnych jego obszarach (np. masaż kręgosłupa czy masaż kończyn).

Czy jeden masaż pomoże?

Choć nawet jeden masaż może nam poprawić samopoczucie, to jednak aby osiągnąć efekt leczniczy niezbędna jest cierpliwość i regularność. Masaże najczęściej stosowane są w seriach po 10 masaży w krótkich odstępach czasu. Działanie masażu jest dwutorowe: po pierwsze zwiększa przepływ krwi i limfy w masowanych obszarach, a także rozluźnia mięśnie. Dzięki zaś zwiększonemu przepływowi krwi ma także działanie pobudzające dla całego organizmu i przyśpiesza usuwanie substancji powstałych w skutek przemiany materii.

Jak przebiega masaż?
Masaż może odbywać się zarówno w gabinecie rehabilitanta, jak i w niektórych przypadkach w domu pacjenta. Pacjent jest proszony o położenie się na specjalną kozetkę i odsłonięcie masowanej części ciała (na przykład pleców w przypadku masażu kręgosłupa). Masażysta przy zastosowaniu olejku do masażu rozpoczyna wykonanie masażu. W zależności od masowanego obszaru może to potrwać od 15 do 60 minut. Po masażu pacjent przez chwilę odpoczywa, po czym może udać się do domu.

Jakie badania są pomocne przy diagnozowaniu urazów?

usg

USG również pomaga przy diagnozowaniu urazów.

Kto przez całe życie nie doznał chociaż jednego urazu? Pewnie takich ludzi jest niewiele, gdyż właśnie osoby z urazami są najczęstszymi pacjentami przyszpitalnych SOR-ów. Miałeś wypadek, spadłeś ze schodów, przewróciłeś się na śliskim chodniku, i w efekcie boli Cię ręka albo noga lub inna część ciała, co wtedy należy zrobić? Oczywiście zgłosić się do lekarza, który da skierowanie na odpowiednie badania w celu zdiagnozowania urazu. Jakie to mogą być badania?

Pierwszym badaniem, które lekarze zlecają najczęściej jest RTG, czyli rentgenografia (potocznie rentgen ). Badania diagnostyczne wykonywane są przy użyciu aparatów rentgenowskich, które mogą służyć do wykonywania zdjęć rentgenowskich oraz prześwietleń. Dzięki tej technice obrazowania lekarz dokładnie może sprawdzić stan układu kostnego, określić czy są jakieś złamania, jeśli tak to gdzie i jakie. Niestety badanie rentgenowskie nie jest obojętne dla zdrowia, gdyż ok. 99% promieniowania jest pochłaniane przez organizm, dlatego też powinno się je ograniczać.

Kolejnym badaniem służącym, między innymi, do diagnozowania urazów jest USG, czyli ultrasonografia, w której wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. USG pozwala na bardzo precyzyjną diagnostykę urazów mięśni, jest przydatne przy urazach kolana, a także innych stawów.

W przeciwieństwie do RTG, USG jest badaniem całkowicie bezpiecznym. Przy diagnozowaniu urazów wykorzystuje się również rezonans magnetyczny (MRI) , który jest jedyną metodą , która pozwala na dokładne zobrazowanie i ocenę tkanek miękkich oraz struktur kostnych podczas jednorazowego, nieinwazyjnego i całkowicie bezpiecznego badania. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe.  Badanie to jest wykonywane przy zmianach pourazowych, gdyż pozwala na ocenę więzadeł, mięśni, kości. Wskazaniem do MRI jest są zmiany pourazowe w przypadku niejednoznacznego obrazu klinicznego i radiologicznego.

Badanie USG Warszawa – Centrum Medyczne Forus

Strona 1 z 212