Dysplazja stawów biodrowych u dzieci

dysplazja stawów biodrowych

Dysplazję stawów biodrowych powinno się wykryć jak najszybciej.

Stawy biodrowe dzieci kształtują się w życiu płodowym. W momencie gdy przychodzą na świat elementy stawu- panewka i głowa kości udowej – powinny do siebie pasować. Jeżeli jednak są z tym problemy, to może się okazać, że dziecko ma dysplazję stawów biodrowych. Wszystkie dzieci są profilaktycznie badane pod tym kątem zaraz po narodzeniu, a także wysyłanie na  badanie USG, które ma sprawdzić, czy faktycznie bioderka są nieprawidłowo ułożone.

Dawniej zalecano wszystkim dzieciom szerokie pieluchowanie, czyli zakładanie dwóch pieluch tetrowych pomiędzy nogi dziecka, aby były one w prawidłowej pozycji. Dziś zaleca się jak najczęstsze kładzenie dziecka na brzuszku, a także noszenie na biodrze, by miało rozłożone nóżki. Ważne jest także odpowiednie obchodzenie się z maleństwem, na przykład niepodnoszenie go za nóżki przy przewijaniu. Lekarz może zalecić także założenie specjalnych urządzeń, które mają skorygować dysplazję. Może to być rozwórka Koszli albo poduszka Frejki lub specjalna szyna.

Choć pielęgnacja dziecka z tymi urządzeniami jest utrudniona, a samemu maluchowi przeszkadza ten stan rzeczy, to jednak warto się pomęczyć, gdyż są to metody bardzo skuteczne. Im wcześniej rozpocznie się korygowanie dysplazji, tym krócej trwa ten proces. Z tego powodu warto, by każde dziecko zostało zbadane pod tym kątem jak najwcześniej. Jeżeli zauważysz jakieś nieprawidłowości, to zgłoś to lekarzowi  lub położnej w czasie wizyty patronażowej. Nie zapomnij także o umówieniu się na badanie USG.

Ortopeda Warszawa – Centrum Medyczne Forus