Jakie badania wspomagają rehabilitację?

ultradźwiękiAby rehabilitacja przyniosła jak najlepsze efekty, ważne jest nie tylko jej wczesne rozpoczęcie, ale także i kompleksowość. Warto więc wiedzieć, jakie badania wspierają rehabilitację, aby wybrać takie miejsce, w którym wszystko będzie dostępne od ręki.

Badanie USG

Choć badanie USG bardziej kojarzy się z okresem ciąży niż z urazami, to jednak badanie to pełni bardzo ważną rolę w diagnozowaniu różnych urazów, zwłaszcza dotyczących stawów oraz tkanek miękkich, takich jak więzadła, torebki stawowe czy kaletki maziowe. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i nieszkodliwe, przez co może być wykonywane kilkakrotnie w odróżnieniu na przykład od badania rezonansem magnetycznym. Badanie USG można stosować również u pacjentów, który nie mogą być zbadani  tomografem komputerowym, na przykład ze względu na metalowe elementy wewnątrz ciała. Przy użyciu USG wykonuje się niektóre mało inwazyjne zabiegi, takie jak na przykład ostrzykiwanie kaletek środkiem o działaniu przeciwzapalnym

Badanie tomografem komputerowym

Kolejne badanie często wykonywane przy różnego rodzaju  urazach, to badanie tomografem komputerowym. Pozwala ono na uzyskanie dokładnego obrazu wnętrza ludzkiego ciała, a przy tym jest badaniem nieinwazyjnym. W przypadku niektórych osób istnieją przeciwwskazania do stosowania tego sposobu badania, jednak w większości wypadków pomaga on w zdiagnozowaniu pacjenta. W  rehabilitacji stosowany jest do badania stawów kolanowych, łokciowych, skokowych, obręczy barkowej, a także stawów rąk. Badanie tomografem komputerowym może trwać od kilkunastu minut nawet do dwóch godzin w czasie których pacjent powinien pozostać w bezruchu, ponieważ każde poruszenie może zafałszować obraz badania.

 

 

Jakie badania są pomocne przy diagnozowaniu urazów?

usg

USG również pomaga przy diagnozowaniu urazów.

Kto przez całe życie nie doznał chociaż jednego urazu? Pewnie takich ludzi jest niewiele, gdyż właśnie osoby z urazami są najczęstszymi pacjentami przyszpitalnych SOR-ów. Miałeś wypadek, spadłeś ze schodów, przewróciłeś się na śliskim chodniku, i w efekcie boli Cię ręka albo noga lub inna część ciała, co wtedy należy zrobić? Oczywiście zgłosić się do lekarza, który da skierowanie na odpowiednie badania w celu zdiagnozowania urazu. Jakie to mogą być badania?

Pierwszym badaniem, które lekarze zlecają najczęściej jest RTG, czyli rentgenografia (potocznie rentgen ). Badania diagnostyczne wykonywane są przy użyciu aparatów rentgenowskich, które mogą służyć do wykonywania zdjęć rentgenowskich oraz prześwietleń. Dzięki tej technice obrazowania lekarz dokładnie może sprawdzić stan układu kostnego, określić czy są jakieś złamania, jeśli tak to gdzie i jakie. Niestety badanie rentgenowskie nie jest obojętne dla zdrowia, gdyż ok. 99% promieniowania jest pochłaniane przez organizm, dlatego też powinno się je ograniczać.

Kolejnym badaniem służącym, między innymi, do diagnozowania urazów jest USG, czyli ultrasonografia, w której wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. USG pozwala na bardzo precyzyjną diagnostykę urazów mięśni, jest przydatne przy urazach kolana, a także innych stawów.

W przeciwieństwie do RTG, USG jest badaniem całkowicie bezpiecznym. Przy diagnozowaniu urazów wykorzystuje się również rezonans magnetyczny (MRI) , który jest jedyną metodą , która pozwala na dokładne zobrazowanie i ocenę tkanek miękkich oraz struktur kostnych podczas jednorazowego, nieinwazyjnego i całkowicie bezpiecznego badania. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe.  Badanie to jest wykonywane przy zmianach pourazowych, gdyż pozwala na ocenę więzadeł, mięśni, kości. Wskazaniem do MRI jest są zmiany pourazowe w przypadku niejednoznacznego obrazu klinicznego i radiologicznego.

Badanie USG Warszawa – Centrum Medyczne Forus

Ultrasonografia pomocna w rehabilitacji

Ultrasonograf - badanie USG

USG to badanie nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta.

USG, czyli ultrasonografia kojarzona jest zwykle z badaniami kobiet w czasie ciąży, czyli podglądaniem maluszka w brzuchu matki. Tymczasem USG jest wykorzystywane nie tylko w ginekologii, lecz także w wielu innych dziedzinach medycyny, gdyż jest to badanie nieinwazyjne, czyli bezpieczne dla pacjenta, łatwo dostępne i stosunkowo tanie, a pozwalające na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Badanie to pozwala między innymi na zdiagnozowanie urazów w obrębie tkanek miękkich (więzadła, torebki stawowe, kaletki maziowe, itp.), a także pokazuje przebyte urazy kości i stawów, uzupełniając obrazy uzyskane w badaniu RTG.

Najczęściej wykonywane badania za pomocą aparatu do USG to:
• USG stawu kolanowego,
• USG barku,
• USG stawu skokowego,
• USG mięśni.

Przebieg badania
Pacjent, któremu zalecono badanie USG narządów ruchu nie powinien się obawiać badania, gdyż jest ono bezbolesne i krótkie. Z tego też powodu badanie to można wykonać nawet u małych dzieci, które nie potrafią długo wytrwać w bezruchu. Pacjent powinien być ubrany luźno, aby dostęp do badanej części ciała był łatwy. Nie można wykonać badania u osób z opatrunkiem gipsowym oraz tych, które posiadają niewygojone rany. Lekarz radiolog, wykonując badanie, przykłada głowicę aparatu do ciała pacjenta i obserwuje obrazy wyświetlające się na ekranie monitora. Mogą one zostać zapisane bądź wydrukowane.

Zalety badania USG
Jak już wcześniej zostało podkreślone, dużą zaletą USG jest jego nieinwazyjność. Ultradźwięki nie są szkodliwe, w odróżnieniu od promieniowania jonizującego. Może być stosowane u różnych pacjentów, także tych, którzy nie mogą poddać się badaniu tomografem komputerowym ze względu na metalowe implanty wewnątrz ciała. Pod kontrolą USG można wykonywać mało inwazyjne zabiegi, takie jak na przykład celowane ostrzyknięcia środkiem przeciwzapalnym kaletek.