Jak stymulować rozwój małej i dużej motoryki u dziecka?

usprawnianie motoryki

Prace plastyczne usprawniają małą motorykę.

Stymulowanie rozwoju motoryki małej i dużej nie musi być wcale dla dziecka nudne i męczące. Wszystko zależy od nas, od naszej kreatywności. Nie potrzebne są specjalistyczne przyrządy, akcesoria, sprzęt by usprawnić koordynację ruchową, poprawić równowagę czy usprawnić pracę rąk.

Czym jest motoryka duża i jak nad nią pracować? Motoryka duża to sprawność całego naszego ciała, sprawność nóg i rąk. Żeby usprawnić motorykę dużą musimy zainteresować dziecko wszelkimi zabawami ruchowymi. Rzucanie piłki, jazda na rowerku – tu od najmłodszych lat możemy próbować nauczyć dziecko jazdy na rowerku biegowym, skoki na trampolinie, czy choćby wspinanie się po drabinkach na placu zabaw, skakanie przez skakankę. Doskonale motorykę dużą będą kształtowały także zajęcia w wodzie, na basenie.

Motoryka mała to sprawność dłoni i palców. Tu potrzebne jest większe skupienie, większa precyzja. Jak ćwiczyć dłonie i palce dziecka? Od najprostszej zabawy, jaką jest rysowanie, czy malowanie, pisanie patykiem po piasku, lepienie z plasteliny czy układanie wieży z klocków. Doskonałym ćwiczeniem wspomagającym rozwój motoryki małej jest nawlekanie np. na sznurowadło koralików, wrzucanie do butelki ziaren fasoli i grochu. Zakręcane pudełeczka z ukrytymi skarbami pomogą ćwiczyć ruch obrotowy ręki, czy odkręcanie. Kolejnym doskonałym ćwiczeniem będzie przypinanie klamerek do linki, czy też przesypywanie piasku lub przelewanie wody z jednego pojemnika do drugiego. Wszystkie te propozycje to doskonała zabawa dla dziecka, niewymagająca nakładów finansowych i możliwa do wykonania w zaciszu domowym.