Wady postawy u dzieci w wieku szkolnym

Wady postawy u dzieci to problem, który dotyka wielu uczniów rozpoczynających edukację.  Związane jest to miedzy innymi ze zmianą, która odbija się na postawie uczniów. Lata wczesnego dzieciństwa związane są z niemalże ciągłym ruchem. Dzieci, rozpoczynające naukę w szkole muszą zaś spędzać sporo czasu w pozycji siedzącej. Nawet w przedszkolu kładzie się duży nacisk na to, by jak najwięcej zajęć było ruchowych – czy to na przedszkolnym podwórku czy też w salach. W szkole zaś są zajęcia wychowania fizycznego, jednak nie jest tak duża dawka ruchu, jaką dzieci miały do tej pory.

Wczesne wykrycie wad postawy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym jest ważne, ponieważ należy odpowiednio postępować z dziećmi, u których wykryto wadę. Bywa również tak, że wada zostaje ujawniona dopiero po rozpoczęciu nauki szkolnej, lecz jest wynikiem nieodpowiednich warunków zewnętrznych, takich jak złe warunki bytowe, zbyt mała ilość ruchu czy zbyt długie przebywanie w jednej pozycji.

Jeżeli wady postawy uda się wykryć szybko, wtedy zazwyczaj wystarczy gimnastyka korekcyjna, by pomóc dzieciom w osiągnięciu prawidłowej postawy. Zaniedbanie odpowiedniej rehabilitacji może doprowadzić do problemów zdrowotnych i pogłębiania się wady postawy. Do pogłębiania się wad może także prowadzić noszenie nieodpowiednich i zbyt ciężkich tornistrów przez dzieci, zbyt mała ilość ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu, a także spędzanie wielu godzin przed komputerem czy telewizorem.

Fizjoterapeuta Wawer – Centrum Medyczne Forus