Hydroterapia

Leczenie za pomocą wody znane i stosowane było już w czasach starożytnych. Wspomnieć wystarczy rzymskie łaźnie oraz kąpiele Kleopatry. Współcześnie hydroterapia stosowana jest przede wszystkim w terapii narządów ruchu. Jako jeden z działów hydroterapii pomaga w przywracaniu do zdrowia osób, które uległy różnorodnym wypadkom i wspiera powrót do normalnego funkcjonowania. Oddziaływanie wodą na ciało człowieka ma na celu osiągnięcie konkretnego efektu leczniczego. Woda zaś może mieć postać ciekłą, stałą lub też gazową. Lecznicze oddziaływanie wody jest także zależne od temperatury wody oraz jej ciśnienia. Osobom, które mają problemy z kręgosłupem, dyskopatią czy zapaleniami reumatoidalnymi zaleca się kąpiele kinezyterapeutyczne.

Hydroterapia w rehabilitacji

Wodolecznictwo ma wiele zalet, dzięki którym jest chętnie stosowane w rehabilitacji. Przede wszystkim poprawia krążenie krwi, przyśpiesza przemianę materii, co jest ważne zwłaszcza w przypadku kuracji odchudzających. Woda działa relaksująco i zmniejsza napięcie mięśniowe, a dodane do wody olejki eteryczne pozwalają na połączenie hydroterapii z aromaterapią. Wśród metod hydroterapii wymienić można także kąpiele perełkowe, hydromasaż, a także bicze wodne.

Ćwiczenia w wodzie

Ćwiczenia w wodzie są dostępne nie tylko dla osób wymagających rehabilitacji. Dużym powodzeniem cieszy się także wodny aerobik. Działanie wody może także chronić przed przeziębieniem, zwłaszcza jeśli naprzemiennie stosujemy zimne i ciepłe prysznice, które hartują organizm.

Zalety hydroterapii

hydroterapiaPływanie i ćwiczenia z wodą mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Woda ma działanie przeciwbólowe, relaksuje, a także pomaga w spaleniu zbędnych kalorii. Lecznicza moc wody znana jest już w czasach starożytnych. Łaźnie rzymskie były miejscami spotkań i miały znaczenie nie tylko higieniczne. W dzisiejszych czasach zwyczaj spotykania się w łaźniach funkcjonuje na przykład w Turcji, gdzie ludzie spotykają się w hamman, czyli łaźniach.

 

Hydroterapia w rehabilitacji

Ćwiczenia w wodzie są jedną z metod wspomagających rehabilitację osób po różnych urazach. Hydroterapia zalecana jest także dzieciom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Rehabilitacja w wodzie zalecana jest zwłaszcza w przypadku terapii narządów ruchu, dyskopatii czy zapaleń reumatoidalnych. Efekt oddziaływania zależy od różnych czynników, na przykład od temperatury wody lub od jej ciśnienia.

 

Jak działa hydroterapia?

Hydroterapia zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie, a także przyspiesza przemianę materii.  Może ona być łączona z innymi metodami rehabilitacji, na przykład przez zastosowanie ćwiczeń w wodzie, kąpiele elektryczno-wodne lub też zastosowanie masażu wodą, na przykład w formie biczów wodnych. Hydroterapia korzystnie wpływa na odporność organizmu, na przykład poprzez korzystanie z sauny lub też dzięki stosowaniu naprzemiennych kąpieli w wodzie zimnej i ciepłej.

 

Dobroczynne działanie wody jest stosowane w różnorodnych przypadłościach, lecz także świetnie nadaje się jako aktywność fizyczna osób zdrowych. Pływanie na basenie świetnie sprawdzi się jako dawka ruchu o każdej porze roku.

Rehabilitacja w wodzie

hydroterapiaWoda jest niezbędna dla życia. Oprócz tejże ważnej funkcji ma także znaczenie w rehabilitacji. Już od czasów starożytnych wodolecznictwo, czyli hydroterapia miało duże znaczenie. Współcześnie hydroterapia jet wykorzystywana w wielu klinikach rehabilitacyjnych jako metoda fizykoterapeutyczna, która wspiera inne metody rehabilitacyjne.

Ćwiczenia w wodzie każdemu wyjdą na zdrowie

Pływanie oraz ćwiczenia w wodzie to aktywność fizyczna, która polecana jest niemalże każdemu. Sprawdzi się zarówno u osób, które nie sygnalizują żadnych dolegliwości, a tylko chcą zadbać o swoje dobre samopoczucie, jak i u osób, które cierpią na choroby reumatyczne czy przeszły uraz, który ogranicza ich ruchomość. Ćwiczenia w wodzie świetnie sprawdzą się także jako kuracja odchudzająca, bowiem ćwiczenia łatwiej wykonuje się w wodzie, a ze względu na opór, który stawia woda, są one bardziej efektywne. Pływanie jako forma aktywności ruchowej sprawdzi się u osób, które cierpią na problemy z kręgosłupem. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które cierpią na wadę postawy. Dzięki ćwiczeniom w wodzie i pływaniu poprawia się wydolność serca, a także układu krążenia.

Metody hydroterapeutyczne

W rehabilitacji stosuje się różne metody hydroterapeutyczne, często w połączeniu z innymi metodami. Przykładem tego są na przykład kąpiele elektryczno-wodne, kąpiele aromatyczne z wykorzystaniem olejków eterycznych czy kąpiele solankowe. W fizjoterapia radość stosowane są również takie metody, wykorzystujące lecznicze działanie wody jak: kąpiele perełkowe, hydromasaże, bicze szkockie, okłady, polewania, pobyty w łaźniach, a także kąpiele całkowite lub częściowe.

Hydroterapia ma dobroczynny wpływ na cały organizm, dlatego warto jest regularnie korzystać z jej dobrodziejstw.

Hydroterapia, czyli woda zdrowia doda

fizjoterapia - hydroterapia

Hydroterapia jest jedną z metod fizjoterapii.

Hydroterapia jest jednym z działów fizjoterapii, polegającym na zewnętrznym oddziaływaniu wody na ciało człowieka w celu osiągnięcia określonego efektu leczniczego. Woda może być pod postacią ciekłą, stałą lub gazową. Aby hydroterapia przyniosła określony cel fizjoterapeutyczny temperatura wody i jej ciśnienie powinny być dopasowane do leczonego schorzenia.

Rys historyczny
Wodolecznictwo znane było już w starożytności. Wszakże Kleopatra kąpała się wodzie z dodatkiem płatków różanych lub mleka, a Rzymianie chętnie korzystali z łaźni. Współcześnie hydroterapia jest chętnie stosowana w rehabilitacji schorzeń ruchu, gdyż woda ma dobroczynny wpływ na cały organizm. Dodatkowo można połączyć ją z aromaterapią, dodając do wodnych kąpieli odpowiednie olejki eteryczne.

Zalety hydroterapii
Hydroterapia stymuluje cały organizm: poprawia krążenie krwi, przyśpiesza przemianę materii, zmniejsza napięcie mięśniowe i działa relaksująco. Polecana jest osobom starszym, a także kobietom w ciąży. Naprzemienne polewanie się ciepłą i zimną wodą można wykonywać w zaciszu swojego domu, hartując w ten sposób organizm, by zapobiegać przeziębieniom i infekcjom. W przypadku schorzeń kręgosłupa, dyskopatii, reumatoidalnego zapalenia stawów kończyn górnych lub dolnych zalecane są kąpiele kinezyterapeutyczne, przebiegające pod ścisłym nadzorem rehabilitanta. Do innych metod hydroterapii należą: kąpiele perełkowe, bicze wodne, hydromasaż.