Zabiegi parafinowe

zabiegi parafinowe

Zabiegi parafinowe są stosowane w rehabilitacji i kosmetyce.

Parafina to produkt, który powstaje przy produkcji ropy naftowej. Charakteryzuje się ona dużą pojemnością cieplną i powolnym procesem jego oddawania, dzięki czemu może być stosowana w różnorodnych zabiegach, na przykład okładach parafinowych. Wiele kobiet stosuje zabiegi parafinowe w domu jako element dbania o piękne dłonie. W rehabilitacji parafinoterapia stosowana jest w takich przypadkach jak: przykurcze stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, urazy więzadeł czy torebek stawowych.

Zabiegi parafinowe polegają na nałożeniu płynnej parafiny przy pomocy pędzlowania, okładów lub też bezpośrednim zanurzeniu części ciała w kąpieli parafinowej. W przypadku porażenia nerwów twarzy parafinę nakłada się także w formie specjalnej maseczki. Cały zabieg trwa od pół godziny do trzech kwadransów, jednak, by był on skuteczny musi trwać co najmniej 20 minut. W trakcie studzenia się masy parafinowej zmniejsza ona nieco swoją objętość, uciskając rozgrzane tkanki. Pozwala to na lepsze dostarczenie ciepła przy uniknięciu ryzyka przegrzania. Zabiegi parafinowe polepszają ukrwienie skóry, a także pomagają w usunięciu niepożądanych substancji, wytworzony w trakcie procesu zapalnego.

Zabiegi parafinowe zleca się seriami po 10 do 20 razy, jednak seria taka nie może być przeprowadzana częściej niż dwa razy do roku ze względu na odwapnianie się kości. Nie wszyscy mogą skorzystać z dobrodziejstwem parafinoterapii. Do przeciwwskazań należą miedzy innymi: osteoporoza, świeże blizny, choroby serca i naczyń krwionośnych, hemofilia, nadciśnienie tętnicze, nowotwory oraz żylaki.

Centrum Rehabilitacji Wawer