Jonoforeza

jonoforeza

Jonoforeza pozwala na przezskórne podawanie leków.

Jonoforeza to metoda fizjoterapii polegająca na wprowadzaniu leków do ciała człowieka poprzez jego skórę lub śluzówkę. Wykorzystuje się w niej urządzenia, które emitują prąd stały. Roztwór leku, który ma być przekazany do chorej tkanki, umieszcza się pod elektrodą w zależności od polaryzacji jonu. W jonoforezie stosowane są jedynie te leki, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej, jednak pomimo tego możliwości jej zastosowania są dosyć duże. Ten sposób dawkowania leków jest o wiele skuteczniejszy niż smarowanie nimi skóry, gdyż jony są niejako wtłaczane pod skórę, a następnie przekazywane do chorego miejsca. W jonoforezie mogą być stosowane duże dawki leków, które przy doustnym przyjmowaniu, mogłyby naruszyć równowagę w żołądku.

Zabiegi jonoforezy zlecane są przez lekarza, najczęściej w seriach kilku lub kilkunastu zabiegów. Fizjoterapeuta wykonujący zabieg przykłada elektrody z podkładem lekowym w miejsca, gdzie powinno przeniknąć lekarstwo, np. kolano czy nadgarstek. Następnie ustawia prąd, pytając, czy pacjent odczuwa mrowienie w miejscu przyłożenia elektrody, co jest normalną reakcją. Czas trwania zabiegu wynosi około 20 minut.

Jonoforeza może być stosowana przy różnorodnych dolegliwościach. Stosuje się ją przy bliznach, stanach zapalnych skóry, owrzodzeniach, grzybicy paznokci, nerwobólach, a także przy urazach (zwłaszcza u sportowców). Jonoforeza może być również stosowana przy stanach zapalnych oka. Przeciwwskazania do tego zabiegu to choroba nowotworowa, ciąża, posiadanie rozrusznika serca, jak również uczulenie na leki stosowane w czasie zabiegu (np. na penicylinę czy neomycynę.)