Rehabilitacja po udarze

Udar niedokrwienny spowodowany jest zwężeniem bądź zamknięciem światła naczynia, doprowadzającego krew do konkretnego fragmentu mózgu. Udar mózgu jest poważną chorobą i w przypadku zbyt późnej reakcji może okazać się śmiertelny. Osoby, które przeszły udar mogą mieć ograniczoną sprawność ruchową ze względu na niedokrwienie fragmentu mózgu.

Objawy udaru

Wczesne rozpoznanie objawów udaru jest bardzo ważne dla prawidłowego procesu leczenia i przebiegu rehabilitacji. Objawy, które najszybciej można zauważyć to częściowe porażenie ciała, opadanie kącika ust po stronie, która została porażona, sztywność karku, a także problemy z mową. Jeżeli podejrzewamy u kogoś udar, wówczas należy poprosić o wykonanie 3 czynności: podniesienia rąk do góry, uśmiechnięcia się i powtórzenia krótkiego zdania. Jeżeli osoba ta ma problem z nawet jednym zadaniem, wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Leczenie udaru

Leczenie udaru zależne jest od wielu uwarunkowań, zwłaszcza od stopnia nasilenia udaru oraz od jego konsekwencji. Jako że mózg nawet przy krótkim niedokrwieniu traci część swoich funkcji, ważne jest szybkie rozpoczęcie rehabilitacji, zwłaszcza ruchowej.

Rehabilitacja przy udarze

Rehabilitacja po udarze powinna rozpocząć się jak najwcześniej, najlepiej jeszcze na oddziale szpitalnym. Pacjenci po udarze często cierpią na niedowłady porażonej strony, dlatego ważna jest kinezyterapia prowadzona przez doświadczonego rehabilitanta. Część ćwiczeń pacjenci mogą  wykonywać samodzielnie, jednak fizjoterapeuta powinien pokazać prawidłowy sposób ich wykonywania. U pacjentów leżących wykonuje się masaże oraz ćwiczenia bierne. Pacjentom z niewielkim niedowładem poleca się hydroterapię, na przykład w formie gimnastyki w wodzie, a także leczenie uzdrowiskowe.