Ortopedia

ortopedia

Ortopedia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób i urazów narządów ruchu. Choć najczęściej kojarzy nam się, że ortopeda bada pacjenta w przypadku urazów, takich jak złamania czy zwichnięcia, to jednak z ortopedą powinniśmy także skonsultować wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe czy schorzenia układu mięśniowego.

Czym zajmuje się ortopedia?

Każda osoba, która doznała kiedyś złamania czy zwichnięcia, miała do czynienia z ortopedą,. Lekarze ortopedzi, pracujący w Centrum Medycznym FORUS, są do dyspozycji naszych Pacjentów, by skonsultować sposób leczenia konkretnego urazu i w porozumieniu z fizjoterapeutami dostosować sposoby rehabilitacji do potrzeb Pacjenta tak, by przynieść jak najkorzystniejsze efekty. W większości przypadków bowiem ortopedzi zlecają rehabilitację, by jak najszybciej doprowadzić pacjenta do stanu całkowitej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności.

Kto może skorzystać z konsultacji ortopedycznych?

Konsultacje ortopedyczne przeprowadzane są u pacjentów w każdym wieku, począwszy do niemowląt aż po osoby w podeszłym wieku.  Nasi ortopedzi dokonają oceny stanu zdrowia narządu ruchu u noworodków, by wykluczyć wady wrodzone, jaką jest na przykład dysplazja stawu biodrowego lub przy jej wykryciu zlecić odpowiednie leczenie.  U dzieci w wieku szkolnym wykonujemy badanie, mające na celu ocenę prawidłowości postawy i wykluczenie wad postawy, takich jak skolioza, kifoza czy lordoza. U osób starszych diagnozujemy problemy związane z dyskopatią czy zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i wdrażamy odpowiednie leczenie i rehabilitację, aby nasi pacjenci mogli cieszyć się życiem bez bólu kręgosłupa. Nasi ortopedzi mają doświadczenie również  w leczeniu zmian przeciążeniowych, takich jak łokieć tenisisty czy zespół cieśni nadgarstka.

Współdziałanie ortopedii i rehabilitacji

Dzięki konsultacjom ortopedycznym, które są możliwe w naszej klinice, pacjenci są pod kompleksową opieką lekarza ortopedy i rehabilitanta, którzy współpracują dla uzyskania jak najlepszego efektu zdrowotnego. Kompleksowość i ciągłość rehabilitacji przynosi znakomite rezultaty, o czym świadczy duża liczba zadowolonych pacjentów, którzy pozbyli się dolegliwości bólowych. Wśród nich są także sportowcy, leczący urazy spowodowane zawodowym i amatorskim uprawianiem sportu. Współpraca lekarzy różnych specjalizacji z rehabilitantami pozwala na osiągnięcie celu, jakim jest uzyskanie sprawności, wyeliminowanie dolegliwości bólowych czy ogólne usprawnienie pacjenta.

Prowadzimy także fizjoterapię uroginekologiczną.