Leczenie dysplazji stawu biodrowego

dysplazja stawów biodrowychDysplazja stawu biodrowego to wada wrodzona, polegająca na wadliwym kształcie biodra. Często zdarza się u noworodków, dlatego wszystkie maluchy obowiązkowo mają badania bioderek. W przypadku zauważenia dysplazji zalecane jest jej leczenie i rehabilitacja, aby skorygować wadę jeszcze w okresie niemowlęctwa.

Na czym polega dysplazja stawu biodrowego

Stawy biodrowe noworodków mają osłabioną zwartość, ze względu na pozycję dziecka w łonie matki. Często noworodki przyjmują pozycję z podkurczonymi nóżkami. Ważne jest, by po porodzie unikać ruchów wyprostnych bioder u dzieci, zwłaszcza o charakterze nagłym oraz długotrwałym. Dysplazja jest wykrywana przez ortopedę na podstawie niebolesnego badania ultrasonograficznego. W niektórych wypadkach rodzic musi zgłosić się z dzieckiem na kontrolę.

Leczenie dysplazji

W przypadku stwierdzenia dysplazji u dziecka ważne jest szybkie podjęcie leczenia. Nie jest one trudne, u dziecka stosowane są rozpórki, które utrzymują biodra dziecka w prawidłowej pozycji. Jeżeli te metody leczenia nie skutkują, wówczas może zostać zalecone leczenie operacyjne. Nieleczona dysplazja nie daje wyraźnych oznak w okresie noworodkowym, dlatego bez kontroli USG łatwo jest ją przeoczyć. Efekty nieleczonej dysplazji mogą się ujawnić w późniejszym okresie w formie bólów kolan czy bioder, a także u kobiet po porodzie.

Rehabilitacja

Zwykle w okresie leczenia przy użyciu ortez, rehabilitacja nie jest stosowana. Jeżeli jednak zajdzie konieczność leczenia operacyjnego dysplazji stawów biodrowych, wówczas zalecana jest kinezyterapia pooperacyjna.