Profilaktyka

ciaza1Bóle kręgosłupa i stawów obwodowych powodują, że szukamy porady u ortopedy lub fizjoterapeuty. Często nasze problemy bolesnych stawów wynikają z mało aktywnego trybu życia i stresu. Brak ruchu powoduje, że mięśnie stają się mało elastyczne i przestają poprawnie stabilizować kręgosłup oraz stawy obwodowe.

Jak rozpoznać objawy?

Pierwsze objawy kłopotów zwykle są nieduże i przemijające. Zazwyczaj cechują się wzmożonym napięciem mięśni. Z upływem  czasu prowadzi to do ograniczenia ruchomości stawów międzykręgowych i przeciążenia kręgosłupa. Później dochodzi  do zmian degeneracyjnych krążków międzykręgowych, powstają ich wypukliny i przepukliny, a wówczas jest to już jest problem wymagający leczenia ortopedycznego.

Dlatego uruchomiliśmy:

  • Program ćwiczeń profilaktyki bólu kręgosłupa i stawów. Ćwiczenia te są prowadzone w małych grupach (2-6 osobowych) przez wysoko wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Ich główny cel to wzmocnienie stabilizacji mięśniowej kręgosłupa i stawów obwodowych, uelastycznienie mięśni posturalnych i ograniczenie funkcjonalnego przeciążania stawów oraz poprawa koordynacji nerwowo-mięśniowej, a także sylwetki i ogólnej sprawności fizycznej.
  • Program ćwiczeń dla Seniorów. Są to ćwiczenia ogólnousprawniające i profisenior1laktyczne, prowadzone w małych grupach (2-6 osób), dla osób  w wieku 60+. Staramy się zawsze dostosować je do potrzeb zdrowotnych i możliwości ruchowych każdego uczestnika. Zajęcia te mają na celu poprawić ogólną sprawność, poprawić elastyczność mięśni i ruchomość stawów oraz koordynację wzrokowo-ruchową, Pomagają również w polepszeniu wydolności krążeniowo – oddechowej i polepszają ogólne samopoczucie.
  • Program ćwiczeń dla kobiet w ciąży i po porodzie. Wiele kobiet w czasie ciąży lub po porodzie skarży się na dokuczliwe bóle kręgosłupa i stawów krzyżowo – biodrowych. Bóle te zazwyczaj nie mają poważnych następstw, natomiast w sposób bardzo zdecydowany utrudniają normalne, codzienne funkcjonowanie. Wachlarz metod skutecznego radzenia sobie z bólem pleców  w okresie ciąży jest dość mocno ograniczony. Kobieta zostaje często sama ze swoim problemem, a przecież można go mocno ograniczyć i to w łatwy sposób, stosując odpowiednio dobrane ćwiczenia, prowadzone przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Ćwiczenia, prowadzone są zawsze za zgodą i przy współpracy prowadzącego ciążę lekarza ginekologa. Zapewniają powrót do prawidłowego funkcjonowania. Pomagają utrzymać dobrą kondycję przed porodem, przeciwdziałają bólom kręgosłupa i stawów. Pozwalają przejść przez okres ciąży i połogu bez bólu i stresu oraz sprawnie powrócić do prawidłowej sylwetki oraz dobrej sprawności po porodzie.


W zajęciach można uczestniczyć raz lub dwa razy w tygodniu.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w naszym Programie zajęć profilaktycznych.