Elektroterapia

elektroterapiaElektroterapia to dziedzina fizykoterapii wykorzystująca różnego rodzaju prądy: stały oraz zmienny o różnej częstotliwości . Stosowane są na przykład prądy diadynamiczne, interferencyjne, galwaniczne). Elektroterapia może być stosowana zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi metodami fizykoteapeutycznymi.

Zastosowanie elektroterapii

Elektroterapia najczęściej stosowana jest w łagodzeniu dolegliwości bólowych oraz w celu stymulowania ukrwienia tkanki. Efekty, jakie można osiągnąć dzięki zastosowaniu elektroterapii to między innymi pobudzenie mięśni, poprawę ukrwienia tkanki, szybsza regeneracja tkanek, złagodzenie stanu zapalnego, uśmierzenie dolegliwości bólowych, przyśpieszenie przemiany materii.

Najczęściej stosowane rodzaje zabiegów elektroterapeutycznych to:

  • jonoforeza – jest to zabieg wykorzystujący prąd stały w celu wprowadzenia do tkanek jonów leku. Ilość leków, które można stosować w zabiegu jonoforezy jest duża, więc zabieg ten bywa stosowany w dolegliwościach takich jak na przykład nerwobóle, rwa kulszowa, stany zapalne, neuralgie, osteoporoza czy choroby reumatyczne,
  • galwanizacja – to zabieg, polegający na przepływie prądu przez ciało pacjenta pomiędzy dwoma elektrodami. Prąd powoduje pobudzenie tkanki nerwowej i mięścniowej, a także rozszerzenie naczyń krwionośnych. Zabieg ten jest stosowany w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych, a także w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa,
  • elektrostymulacja – polega na pobudzenie nerwów i osiągnięcie skurczu konkretnej grupy mięśniowej. Stosuje się ją w celu usprawnienia napięcia i siły mięśni.
  • przezskórna stymulacja elektryczna nerwów (prądy TENS) – stosowana jest do zwalczenia bólu, zarówno ostrego, jak i przewlekłego, polega na zahamowaniu przewodzenia bodźców bólowych.

Zabiegi elektroterapii są niewskazane dla osób posiadających rozrusznik serca lub pompę insulinową, a także w schorzeniach takich jak nowotwory, ogólne infekcje, ostre stany zapalne, miażdżyca tętnic czy zakrzepowe zapalenie żył.