Kinesiotaping

kinesiotaping

Kinesiotaping, zwany również plastrowaniem dynamicznym, polega na naklejaniu na różne części ciała specjalnych plastrów. Mają one różne kolory. Najczęściej plastry te używane są przez sportowców, zarówno w celu złagodzenia bólu, jak i profilaktycznie w celu uniknięcia kontuzji, jednakże mają one wiele innych zastosowań. Mogą być stosowane nawet przez kobiety w okresie ciąży w celu złagodzenia bólów kręgosłupa, związanych ze zmianą środka ciężkości, a także przeciwdziałają rozstępom.

Specjalne plastry do kinesiotapingu zostały zaprojektowane przez japońskiego lekarza, dr Kenzo Kase. Plastry mają grubość i ciężar zbliżony do skóry, wykonane są z bawełny i kleju. Są rozciągliwe, przepuszczają powietrze, a jednocześnie są wodoodporne. Czas ich noszenia może sięgać nawet kilku tygodni.

Wskazania do kinesiotapingu

Przede wszystkim kinesiotaping jest używany w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Może być stosowany w bólach pourazowych, reumatycznych, pooperacyjncych oraz bólach kręgosłupa. Plastrowanie dynamiczne pomaga rozluźnić nadciągnięte i zbyt napięte mięśnie. Plastry odciążają mięśnie i wspomagają ich pracę. Sportowcy w czasie treningów profilaktycznie stosują kinesiotaping, aby ułatwić przemieszczanie się mięśni względem powięzi i by ustabilizować stawy, co zapobiega kontuzjom. Kinesiotaping jest pomocny również w przypadku skurczy, problemów z krążeniem, a także jako metoda przeciwdziałania rozstępom i zmarszczkom.

Kinesiotaping często stosowany jest jako wsparcie innych metod rehabilitacycjnych w celu wsparcia i utrzymania wypracowanych efektów, na przykład po zakończonej kinezyterapii.