Światłolecznictwo

promieniowanie podczerwoneKolejnym działem fizykoterapii jest światłolecznictwo, wykorzystujące światło naturalne (helioterapia) lub sztuczne źródła światła (aktynoterapia). W światłoterapii z wykorzystaniem sztucznych źródeł światła stosuje się promienie podczerwone (lampa Sollux) bądź nadfioletowe (lampa kwarcowa).

Promieniowanie podczerwone

W rehabilitacji najczęściej stosowane jest promieniowanie podczerwone. Efekty leczenia zależne są od wielu czynników między innymi od cechy promieniowania, reaktywności organizmy, a także od widma promieniowania czy stanu skóry. Lampa Sollux emituje promieniowanie krótkie, które dociera głębiej w tkanki skóry. Ma ona działanie przeciwbólowe, działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się ran. Stosowanie lampy Sollux wskazane jest przy przewlekłych i podostrych stanach zapalnych tkanek miękkich i stawów, a także w przypadku występowania trudno gojących się ran, odmrożeń, oparzeń. Światłoterapia przy użyciu lampy Sollux stosowana jest także przy dyskopatiach, nerwobólach i mięśniobólach, jak również przy przeczulicach.

Działanie lampy Sollux

Efekty stosowania lampy Sollux to między innymi poprawa ukrwienia skóry i zwiększenie potliwości, zwiększenie przepływu krwi poprzez rozszerzenie naczyń włosowatych skóry, wzmożenie procesów metabolicznych, działanie przeciwbólowe, a także zmniejszenie napięcia mięśni.

Przeciwwskazania

Niektóre choroby są przeciwwskazaniem do stosowania lampy Sollux. Należą do nich żylaki, niewydolność krążenia, gruźlica płuc, ostre stany zapalne skóry i tkanek miękkich. Lampa Sollux nie może być stosowana również przy miażdżycy, chorobach nerek, chorobach nowotworowych, a także w czasie ciąży i menstruacji.