Termoterapia

krioterapiaJedną z metod fizykoterapii jest termoterapia, która jako bodziec wykorzystuje energię cieplną. Jest to oddziaływanie wysoką lub niska temperaturą na ciało lub jego fragment. W termoterapii wyróżnić można ciepłolecznictwo, czyli oddziaływanie ciepłem powyżej 36 stopni Celsjusza bądź też zimnolecznictwo (czyli krioterapię), gdzie stosuje się temperaturę poniżej zera.

Leczenie ciepłem

Ciepłolecznictwo najczęściej wykorzystywane jest w leczeniu bólu oraz przewlekłych stanów zapalnych. Ogrzewanie ciała może nastąpić przez zastosowanie innych metod fizykoterapeutycznych, na przykład poprzez użycie ciepłej wody lub pary wodnej, zabiegi parafinowe. W ciepłolecznictwie wykorzystuje się także promienie podczerwone, prądy oraz ultradźwięki.

Leczenie zimnem

Krioterapia polega na stosowaniu niskiej temperatury miejscowo (chłodząc miejsce urazu przez zimne okłady bądź z wykorzystaniem par azotu, dwutlengu węgla bądź schłodzonego powietrza)  lub ogólnie (zabieg w kriokomorze).  Jest ona skuteczna w leczeniu dolegliwości bólowych i obrzęków,  a także w celu rozluźnienia mięśni – na przykład przed zajęciami kinezyterapeutycznymi. Krioterapia znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń narządu ruchu, chorób zwyrodnieniowych stawów czy fibromialgii.

Krioterapia znajduje również zastosowanie w celu odnowy biologicznej organizmu. Krótki pobyt w kriokomorze powoduje stan stresu fizjologicznego, po którym następuje zwiększony przepływ składników odźywczych oraz tlenu do komórek całego ciała. Po zabiegu krioterapii uszkodzone tkanki szybciej się regenerują oraz pobudzony zostaje układ odpornościowy i nerwowy.