Reumatologia

reumatyzm

Choroby reumatyczne mogą dotykać także młodych ludzi.

Reumatologia jest dziedziną medycyny, skupiającą się na leczeniu chorób o podłożu reumatycznym i reumatologicznym. Choć wydawać by się mogło, że zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów występują przede wszystkim u osób starszych, to jednak statystyki pokazują, że coraz więcej osób zmaga się także z chorobami reumatologicznymi, takimi jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów.

Czym zajmuje się reumatologia?

Choroby reumatyczne to szeroka dziedzina chorób, wiążących się ze zwyrodnieniami stawów. Konsultacja reumatologa zalecana jest pacjentom, którzy podejmują rehabilitację w związku z reumatoidalnym zapaleniem stawów czy chorobą zwyrodnieniową stawów. Pogłębiony wywiad z pacjentem oraz badanie przeprowadzone przez reumatologa pozwolą na dobranie odpowiednich metod rehabilitacji.

Kiedy wybrać się do reumatologa?

Zwlekanie z wizytą u reumatologa może spowodować nasilenie objawów, które utrudnią normalne, codzienne funkcjonowanie. Do reumatologa powinniśmy się zgłosić, jeżeli odczuwamy nawracający i intensywny ból mięśni, stawów czy kości. Wraz z dolegliwościami bólowymi pojawić się może także stan podgorączkowy, obrzęk w obrębie stawów, zaczerwienienie skóry bądź wysypka. Częstym objawem chorób reumatycznych jest poranne zesztywnienie stawów. Wszelkie trudności z poruszaniem, takie jak problemy z trzymaniem przedmiotów w palcach czy schylanie się, powinny skłonić nas do szukania pomocy u reumatologa.

Rehabilitacja w reumatologii

Szybkie rozpoczęcie leczenia i rehabilitacji jest ważne w przypadku chorób reumatycznych, które mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian, a nawet do niepełnosprawności. Osoby, które zgłaszają się do naszych reumatologów z problemami o podłożu reumatycznym, liczyć mogą na pogłębioną diagnostykę we współpracy z ortopedami i fizjoterapeutami, dzięki czemu można rozpocząć szybką i skuteczną rehabilitację, która przyniesie ulgę w dolegliwościach. Nie należy ignorować objawów chorób reumatycznych, gdyż nieleczone mogą w dużym stopniu ograniczyć naszą sprawność. Tymczasem przy zastosowaniu kinezyterapii, połączonej z metodami fizykoterapeutycznymi, możliwe jest osiągnięcie dobrych efektów dla zachowania prawidłowej ruchomości stawów.

Ruch w walce z chorobami reumatycznymi

Podstawową metodą rehabilitacyjną w leczeniu chorób o podłożu reumatycznym jest kinezyterapia, gdyż zachowanie ruchomości stawu i dobrej kondycji ogólnej poprawia stan chorego stawu. W naszej klinice lekarz reumatolog w porozumieniu z rehabilitantem i pacjentem opracuje indywidualny plan rehabilitacji, mający na celu usprawnienie pacjenta i zmniejszenie dolegliwości bólowych. W procesie leczenia chorób reumatycznych ważna jest ciągłość i kompleksowość rehabilitacji, aby utrzymać jak najlepszą sprawność stawu pomimo choroby.