Najczęstsze choroby reumatyczne
Choroby reumatyczne to duża grupa schorzeń, powodująca ograniczenia w ruchu. Późno rozpoczęte leczenie może spowodować niepełnosprawność pacjenta. W przebiegu wszystkich chorób reumatycznych bardzo ważna jest wcześnie zapoczątkowana, kompleksowa i ciągła rehabilitacja.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów związana jest z postępującą utratą chrząstki stawowej. Objawy tej choroby to ból i sztywność stawu, a także zmniejszenie jego ruchomości. Nasila się zwłaszcza po całym dniu, pełnym aktywności – na przykład długiego chodzenia.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów, czyli rzs charakteryzuje się zapaleniem błony maziowej stawu i prowadzi do nasilającego się ograniczenia ruchomości stawu. Główne objawy to ból i obrzęk stawu, sztywność stawu, zwłaszcza po okresie dłuższego wypoczynku(na przykład rano po śnie) oraz ograniczona sprawność. Nieleczone rzs może spowodować trwałą niepełnosprawność.
Reumatyzm tkanek miękkich
W reumatyzmie tkanek miękkich stan zapalny dotyczy tkanek okołostawowych, takich jak przyczepu ścięgien i mięśni, więzadeł, torebek stawowych czy kaletek mięśniowych. Często bywa spowodowany mikrourazami powstałymi na skutek przeciążeń.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa ma charakter zapalno-kostniejący i dotyka kręgosłupa. Zwykle proces chorobowy rozpoczyna się w stawach krzyżowo-biodrowych. Objawy choroby to ból okolicy krzyżowo-lędźwiowej, uczucie sztywności, zwłaszcza w nocy oraz ograniczenie ruchomości kręgosłupa we wszystkich odcinkach.
Dna moczanowa
Dna moczanowa jest wywołana odkładaniem się w stawie złogów kwasu moczowego. Charakterystyczne objawy to napadowe bóle (dotykające palucha, stawów skokowych, kolan), obrzęk, silne zaczerwienienie oraz bolesność, która uniemożliwia chodzenie.