Przyczyny chorób reumatycznych

choroba zwyrodnieniowa stawówReumatyzm to potoczne określenie szerokiego zbioru chorób, które upośledzają ruchomość. Choroby reumatyczne atakują układ ruchowy, najczęściej stawy,  co prowadzi do dużego utrudnienia poruszania się u osób chorych, a czasami nawet do niepełnosprawności. Większość chorób reumatycznych jest nieuleczalna,  a leczenie polega na zahamowaniu narastania objawów poprzez leczenie farmakologiczne oraz prowadzeniu ciągłej i kompleksowej rehabilitacji, by chory mógł normalnie funkcjonować.

Co powoduje choroby reumatyczne?

Choroby reumatyczne mają podłoże autoimmunologiczne. Układ odpornościowy człowieka atakuje własne tkanki. W rezultacie w ciele występuje przewlekły stan zapalny. Wpływ na występowanie chorób reumatologicznych mogą mieć czynniki genetyczne, zażywane  leki, a nawet przebyte infekcje.  Choć wydawać by się mogło, że reumatyzm dotyka głównie osoby starsze, to jednak tak nie jest. Coraz częściej choroby reumatyczne dotykają także osób coraz młodszych.

Objawy chorób reumatycznych

Głównym objawem chorób reumatycznych jest ból w stawach. Dolegliwości bólowe mogą dotykać pojedynczego stawu lub też obejmować ich wiele. Oprócz bólu w miejscu infekcji pojawia się obrzęk oraz zaczerwienienie, a ruchomość stawu jest ograniczona. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeżeli staw nie podlega rehabilitacji, może dojść do deformacji stawu.