Jakie badania są pomocne przy diagnozowaniu urazów?

usg

USG również pomaga przy diagnozowaniu urazów.

Kto przez całe życie nie doznał chociaż jednego urazu? Pewnie takich ludzi jest niewiele, gdyż właśnie osoby z urazami są najczęstszymi pacjentami przyszpitalnych SOR-ów. Miałeś wypadek, spadłeś ze schodów, przewróciłeś się na śliskim chodniku, i w efekcie boli Cię ręka albo noga lub inna część ciała, co wtedy należy zrobić? Oczywiście zgłosić się do lekarza, który da skierowanie na odpowiednie badania w celu zdiagnozowania urazu. Jakie to mogą być badania?

Pierwszym badaniem, które lekarze zlecają najczęściej jest RTG, czyli rentgenografia (potocznie rentgen ). Badania diagnostyczne wykonywane są przy użyciu aparatów rentgenowskich, które mogą służyć do wykonywania zdjęć rentgenowskich oraz prześwietleń. Dzięki tej technice obrazowania lekarz dokładnie może sprawdzić stan układu kostnego, określić czy są jakieś złamania, jeśli tak to gdzie i jakie. Niestety badanie rentgenowskie nie jest obojętne dla zdrowia, gdyż ok. 99% promieniowania jest pochłaniane przez organizm, dlatego też powinno się je ograniczać.

Kolejnym badaniem służącym, między innymi, do diagnozowania urazów jest USG, czyli ultrasonografia, w której wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. USG pozwala na bardzo precyzyjną diagnostykę urazów mięśni, jest przydatne przy urazach kolana, a także innych stawów.

W przeciwieństwie do RTG, USG jest badaniem całkowicie bezpiecznym. Przy diagnozowaniu urazów wykorzystuje się również rezonans magnetyczny (MRI) , który jest jedyną metodą , która pozwala na dokładne zobrazowanie i ocenę tkanek miękkich oraz struktur kostnych podczas jednorazowego, nieinwazyjnego i całkowicie bezpiecznego badania. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe.  Badanie to jest wykonywane przy zmianach pourazowych, gdyż pozwala na ocenę więzadeł, mięśni, kości. Wskazaniem do MRI jest są zmiany pourazowe w przypadku niejednoznacznego obrazu klinicznego i radiologicznego.

Badanie USG Warszawa – Centrum Medyczne Forus