Komu bieganie przyniesie korzyści, a komu zaszkodzi?

bieganie

Bieganie jest jedną z często wybieranych form aktywności.

Bieganie jako sposób aktywności od pewnego czasu stało się bardzo modne. Coraz więcej osób zaczyna biegać, zwiększa się liczba osób, które startują w różnego rodzaju maratonach, półmaratonach i innych biegach. Biega się po plaży i biega się po górach. Warto więc zastanowić się, czy faktycznie bieganie jest aktywnością fizyczną dla każdego? Prawdą jest, że ruch to zdrowie, jednakże należy pamiętać, że przed rozpoczęciem jakiegokolwiek aktywności fizycznej warto skonsultować się z lekarzem.

Jest to ważne, ponieważ niektóre schorzenia wykluczają bieganie czy inne sporty. Wybierając bieganie jako swoją aktywność fizyczną warto pamiętać, że podstawą są dobre buty, które zamortyzują wstrząsy następujące w wyniku kontaktu z podłożem. Biegać mogą wszyscy, którzy mają na to ochotę, jednak niektóre grupy osób koniecznie powinny skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem treningów biegania. W tej grupie powinny znaleźć się osoby z chorobami serca, cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca czy nadciśnieniem. Nie są to bezwzględne przeciwwskazania, jednak wymagają konsultacji lekarskiej.

Choć bieganie jest wskazywane jako sposób na schudnięcie, to jednak osoby o dużej nadwadze powinny zacząć raczej od szybkich spacerów niż od biegów. Biegać można w każdym wieku, jednak osoby starsze powinny skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeżeli stwierdzono u nich ryzyko wystąpienia osteoporozy. Jeżeli jednak jesteś młody i zdrowy, to bieganie może być dla ciebie ogromnym wyzwaniem i świetną aktywnością fizyczną.